Az ukrajnai háború elől ez idáig több mint 2,1 millióan menekültek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) becslései szerint: többségük az Ukrajnával szomszédos országokat választotta, kisebb részük – körülbelül 11 százalékuk – azonban más európai államba utazott. A szerv szerdán közzétett adatai arra mutatnak rá, a legtöbb menekültet Lengyelország fogadta, ahová körülbelül 1,3 millióan érkeztek, utána következik az a 235 ezret is meghaladó csoport, amely nem az Ukrajnával szomszédos államokat választotta. Magyarország több mint 203 ezer menekültet fogadott, Szlovákiába mintegy 153 ezren utaztak. Az orosz határt közel százezren lépték át, Romániába több mint 85 ezren, Moldovába közel 83 ezren menekültek. A sor végét Belarusz zárja, ahol 600 ezerhez közelít az ukrajnai menekültek létszáma.
– Csehországba szerdáig mintegy 150 ezer ukrán menekült érkezett, közülük több mint 90 ezren már az országban tartózkodásra, egészségügyi ellátásra és munkavállalásra jogosító speciális vízumot is megkapták
– közölte Vít Rakusan. A cseh belügyminiszter közleménye arra enged következtetni, hogy a közel 236 ezer fős, nem Ukrajnával szomszédos államokba menekülők többsége továbbra is a közép-európai térségben maradt.
Meredeken emelkedik a Németországba érkezett menekültek száma: a belügyminisztérium szóvivője szerdán ismertette, eddig nyolcvanezer menekültet regisztráltak, ez a szám kedden 64 ezer körül mozgott. Sajtóértesülések szerint főleg ukrán állampolgárságú nők és gyermek érkeztek a nyugat-európai országba, de vannak köztük harmadik országbeliek is: Kijev például egy nagyobb létszámú indiai csoportot fogadott, akik szintén kaphatnak védelmet a szövetségi kormánytól, ha tudják igazolni, Ukrajnában állandó lakhelyük volt. Birgit Glorius, a Chemnitz Műszaki Egyetem migrációval foglalkozó kutatója szerint Németországnak hatalmas menekültáradatra kell felkészülnie: „ez lesz a legnagyobb humanitárius kihívás Németország számára a második világháború vége óta” – fogalmazott a szakértő. Hozzátette: az ukránoknak nemcsak menedékre van szükségük, hanem lakhatásra, oktatási lehetőségekre, nyelvtanfolyamokra és együttérzésre is.