Hét év alatt háromszorosára nőtt azok száma, akik szerint Szerbia soha nem lesz az EU tagja
2015-ben a megkérdezettek 14 százaléka mondta azt, hogy véleménye szerint Szerbia soha nem lesz az Európai Unió tagja, mára ez a szám megháromszorozódott. A márciusban készült felmérés szerint a lakosok 43 százaléka szkeptikus.
A kiábrándulás egyik oka Koszovó. A szerbek továbbra is déli tartományukként tekintenek az EU államainak jelentős többsége által elismert független államra. 2008-ban az ország lakosainak 32 százaléka mondta azt, hogy amennyiben el kell ismerni a tagságért cserébe Koszovót, akkor inkább álljon le az integráció. Most már az állampolgárok csaknem fele, azaz 49 százalék gondolja így.
Erős szimpátia a keleti államok iránt
Amíg az Európai Unióval kapcsolatban a lakosok mindössze 21 százalékának pozitív a véleménye, addig Oroszországról 65 százalék jót gondol, Kína pedig 63 százaléknak szimpatikus Szerbiában. Az Amerikai Egyesült Államok az egyik legelutasítottabb ország. Az Ipsos felmérése szerint az állampolgárok mindössze 8 százaléka gondol pozitívan rá.
Egyes szakértők szerint ez annak tudható be, hogy az uniós csatlakozási folyamatos hosszadalmas, az emberek nem sok konkrét hasznot éreznek belőle, az ígéretekből pedig elegük van. Az integráció gyorsítása és a közvetlen támogatások esetleg változtathatnak a folyamaton.
Oroszországhoz hagyományos kulturális, vallási kapcsolatok fűzik a szerb népet, Kína pedig a járványkezelésben nyújtott látványos segítséget az országnak, amíg az EU saját belső válságkezelésével volt elfoglalva. Az USA-t az emberek az 1999-es NATO-bombázás és a délszláv háborúk miatt utasítják el.