Elbukott Olaf Scholz terve az oltási kötelezettség bevezetéséről

Bár Németországban még mindig további járványhullámoktól tartanak, az oltási kötelezettségről szóló javaslat mégis elbukott. Nemrég Ausztria szintén levette a napirendről a kötelező oltásokról szóló tervét, a döntést azonban még felülvizsgálhatják.

2022. 04. 07. 16:01
SCHOLZ, Olaf
Berlin, 2022. április 3. Olaf Scholz német kancellár satjótájékoztatót tart Berlinben 2022. április 3-án. Scholz beszédében elítélte az Ukrajna elleni orosz háború során a Kijev melletti Bucsánál elkövetett vérengzést. Az ukrán hatóságok elõzõ napi közléseiben jelentek meg részletesebb információk a bucsai súlyos atrocitásokról, miután a körzetet elhagyták az orosz erõk. A közlések szerint a településen tömegsírra is bukkantak, amelyben 280 férfi holttestét találták meg. MTI/AP/AFP pool/Hannibal Hanschke Fotó: Hannibal Hanschke
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország alsóháza elutasította csütörtökön azt a törvényjavaslatot, amely októbertől kötelezővé tette volna a koronavírus elleni oltást a hatvan év feletti lakosságnak. 

Ugyan Olaf Scholz német kancellár többször felszólalt az oltási kötelezettség mellett, a kormánykoalícióban részt vevő liberálisokat (FDP) nem tudta meggyőzni annak bevezetéséről. 

A tervezetet 378-an utasították el az alsóház 674 képviselője közül, míg összesen 296-an támogatták. 

Bár a kancellár eredetileg a teljes felnőttlakosságra ki akarta terjeszteni az oltási kötelezettséget, támogatás hiányában elvetette ezt a tervét. A parlamenti szavazásban bekövetkezett kudarca pedig rávilágít arra, mekkora nehézséget okoznak a törvényhozásban a koalíciós pártok – a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és az FDP – nézeteltérései.

Dagmar Schmidt szociáldemokrata politikus a szavazás előtt arra hívta fel a képviselőtársai figyelmét, hogy most van ideje bevezetni az oltási kötelezettséget.

Ez a döntés nem a máról szól, hanem arról, hogy megakadályozzuk azt, ami valószínűleg ősszel fog bekövetkezni

– jelentette ki Schmidt. Hozzátette: már most meg kell teremteni a tömeges immunizáció alapjait, hogy az év későbbi részében megküzdhessenek egy nagyobb járványkitöréssel az országban. Az FDP politikusa, Wolfgang Kubicki ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a kötelező oltás nem segít a nyájimmunitás elérésében, nem beszélve arról, hogy alkotmányellenes felnőtt embereket rákényszeríteni a vakcina beadatására. 

Nem az a feladatunk, hogy saját akaratuk ellenére védjük meg az állampolgárokat

– jelentette ki.

A tavaly decemberben megalakult koalíció már kormányzásának kezdetén azzal szembesült, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma rekordokat dönt Németországban. Olaf Scholz már akkor az oltási kötelezettség bevezetése mellett érvelt, ám az erről szóló tervezet előterjesztésére tegnapig nem került sor, annak ellenére sem, hogy Németországban szinte folyamatosan emelkedtek az esetszámok az elmúlt hónapokban.

A Robert Koch Intézet csütörtök reggeli adatai szerint huszonnégy óra leforgása alatt összesen 201 729-en kapták el a koronavírust és 328-an hunytak el a betegségben. A fertőzések hétnapos előfordulási aránya százezer főre vetítve meghaladta az 1250-et. Németország mintegy 83 milliós lakosságának eddig 76 százaléka kapott legalább két oltást, vagyis összesen körülbelül 63 millió ember. 

A németországi állásponthoz hasonlóan Ausztriában is azt hangoztatják, fel kell készülni arra, hogy ősszel beköszönt a pandémia újabb, súlyosabb járványhulláma.

Ugyan az omikron gyors fertőzőképessége és az általa okozott enyhébb tünetek miatt nyugati szomszédunk még márciusban – végrehajtása előtt pár nappal – visszavonta az oltási kötelezettség bevezetését, az erről szóló törvény nem merült teljesen feledésbe.  

A járványügyi szakemberekből és jogászokból álló testület legközelebb májusban tanácskozik a jogszabály sorsáról. Nem kizárt tehát, hogy a koronavírus elleni vakcina felvétele mégis kötelező lesz a felnőttlakosságnak ősztől.

A vírus még mindig köztünk van

– mondta el a Heute osztrák napilapnak adott interjújában Alexander Schallenberg külügyminiszter, aki az oltási kötelezettség bejelentésekor, tavaly novemberben az ország szövetségi kancellárja volt. 

Ausztriában március közepe óta csökkennek az esetszámok, csütörtök reggeli jelentések szerint mintegy 16 500 új fertőzést és 24 halálesetet regisztráltak egy nap alatt. A hétnapos fertőzésgyakoriság ugyanakkor hasonlóan magas, mint Németországban, csütörtökön 1300 körül volt, ám az előrejelzések szerint a jövő hétre ez a szám a felére csökkenhet. A mintegy kilencmilliós országban a teljeskörűen beoltottak aránya 73,9 százalék. 

Olaf Scholz német kancellár sajtótájékoztatót tart  Berlinben 2022. április 3-án (Fotó: AFP/Tobias Schwarz)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.