Németország alsóháza elutasította csütörtökön azt a törvényjavaslatot, amely októbertől kötelezővé tette volna a koronavírus elleni oltást a hatvan év feletti lakosságnak.
Ugyan Olaf Scholz német kancellár többször felszólalt az oltási kötelezettség mellett, a kormánykoalícióban részt vevő liberálisokat (FDP) nem tudta meggyőzni annak bevezetéséről.
A tervezetet 378-an utasították el az alsóház 674 képviselője közül, míg összesen 296-an támogatták.
Bár a kancellár eredetileg a teljes felnőttlakosságra ki akarta terjeszteni az oltási kötelezettséget, támogatás hiányában elvetette ezt a tervét. A parlamenti szavazásban bekövetkezett kudarca pedig rávilágít arra, mekkora nehézséget okoznak a törvényhozásban a koalíciós pártok – a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és az FDP – nézeteltérései.
Dagmar Schmidt szociáldemokrata politikus a szavazás előtt arra hívta fel a képviselőtársai figyelmét, hogy most van ideje bevezetni az oltási kötelezettséget.
Ez a döntés nem a máról szól, hanem arról, hogy megakadályozzuk azt, ami valószínűleg ősszel fog bekövetkezni
– jelentette ki Schmidt. Hozzátette: már most meg kell teremteni a tömeges immunizáció alapjait, hogy az év későbbi részében megküzdhessenek egy nagyobb járványkitöréssel az országban. Az FDP politikusa, Wolfgang Kubicki ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a kötelező oltás nem segít a nyájimmunitás elérésében, nem beszélve arról, hogy alkotmányellenes felnőtt embereket rákényszeríteni a vakcina beadatására.
Nem az a feladatunk, hogy saját akaratuk ellenére védjük meg az állampolgárokat
– jelentette ki.
A tavaly decemberben megalakult koalíció már kormányzásának kezdetén azzal szembesült, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma rekordokat dönt Németországban. Olaf Scholz már akkor az oltási kötelezettség bevezetése mellett érvelt, ám az erről szóló tervezet előterjesztésére tegnapig nem került sor, annak ellenére sem, hogy Németországban szinte folyamatosan emelkedtek az esetszámok az elmúlt hónapokban.