Lapozó: Vészes fémhiány alakulhat ki Európában

Versailles-ban ünnepelt Macron, de választóinak nem köszönte meg támogatásukat · Hatalmas hiány van a lélegeztetőgépekből Svédországban · Brüsszel miatt nem tudja korlátozni a gáz árát Spanyolország.

Forrás: Mediaworks–Hírcentrum2022. 04. 25. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Versailles-ban ünnepelt Macron, miközben a tüntetőket oszlatták Párizsban

Újraválasztása estéjén Emmanuel Macron a versailles-i kastély mellett található La Lanterne vadászházba vonult vissza szűk körben ünnepelni, adták hírül a francia médiumok. Ahelyett, hogy a köztársasági elnök a választóival találkozott volna – akár csak egy rövid időre –, például a párizsi La République téren.

„A második forduló estéjén elvárható lenne, hogy bemenjen az összegyűlt tömegbe, és legalább üdvözölje támogatóit” – bírálta Macron viselkedését a BFM TV stúdiójában Pierre Jacquemain, a Regards francia lap főszerkesztője. Más francia újságírók is értetlenül álltak Macron elitista ünneplési stílusa előtt: „Macron ismét önmagát adja: azt csinál, amit akar, amikor és ahogy neki tetszik”– közölte Amandine Atalaya politikai újságíró a BFM TV-nek.

A baloldali lap, a Libération újságírója, Sylvain Chazot a Twitteren hívta fel rá a figyelmet, hogy miközben Macron a versailles-i kastély mellett ünnepel, a rohamrendőrök Párizsban és Lyonban könnygázzal oszlatják a Macron megválasztása ellen tüntető tömeget. „Szép kis utójátéka ez egy választási győzelemnek” – írta Chazot bejegyzésében.

Forrás:  Bfmtv.com , Bfmtv.com , Bfmtv.com ,Twitter.com

Hatalmas hiány van a lélegeztetőgépekből Svédországban

„A világjárvány, szállítási nehézségek és alkatrészhiány okozza, hogy nincsen elég lélegeztetőgép” – tette közzé a svéd köztévé. A légzést segítő gépek az alvási apnoéban szenvedő betegeknek jelentenek hasznos segítséget – a betegek ugyanis kölcsönözhetik ezeket a gépeket és haza is vihetik -, ugyanakkor a felszerelésből csak Västra Götaland megyében 1300 darab hiányzik. Ludger Grote, a Salhgrenska egyetemi klinika főorvosa azt nyilatkozta az SVT-nek, hogy rendkívül hosszú a sor, a betegek akár másfél évet is várhatnak a segítségre, ami korábban maximum két hónap volt, de legtöbb esetben már két hét alatt segítséghez jutottak a páciensek.

Forrás: SVT

Brüsszel miatt nem tudja korlátozni a gáz árát Spanyolország

Az Európai Tanács március 25-én engedélyezte Spanyolországnak és Portugáliának, hogy különleges földrajzi elhelyezkedésük miatt úgynevezett energiaszigetként működjenek, és így átmenetileg függetlenedjenek a közös uniós energiaár-rendszertől.

A két ibériai ország úgy tervezte, hogy májusra már maximalizálhatja a villamosenergia-termelésre felhasznált gáz árát 30 euró/megawattórában, ám az Európai Bizottság továbbra sem adott zöld jelzést az intézkedésnek, és várhatóan az e heti ülésükön sem fogják ezt megtenni. A spanyol kormány ráadásul úgy véli, hogy az egyeztetések lassúsága mellett végül a már korábban megbeszélt csökkentés mértékét sem fogják majd jóváhagyni. Ha az Európai Bizottság tartaná magát ígéretéhez, akkor Spanyolországban körülbelül 120 euró/megawattóra lenne a villamos energia legmagasabb ára, mellyel csökkenne a háztartások havi áramszámlája. Erre azért lenne nagy szükség, mert az emberek tavaly június óta a megszokott havidíj kétszeresét fizetik úgy, hogy a kormány már adócsökkentéssel is könnyített terheiken.

Forrás: 20minutos.es

Vészes fémhiány alakulhat ki Európában

Európának 2030-tól fémellátási nehézségekkel kell majd szembenéznie, ha nem tesz már most lépéseket az alapanyagok biztosítására – olvasható az Eurométaux, a fémgyártók európai szövetségének jelentésében. A 2050-re kitűzött klímacélok eléréséhez, a zöldenergiával működő, karbonsemleges gazdaság kialakításához szükséges fémek közül különösen nagy hiány alakulhat ki a lítium, a kobalt, a nikkel, az alumínium, a réz, a szilícium és a cinkből. A fémeket elsősorban az elektromos járművek, a szélerőművek és az energiatároló egységek előállításához használják.

A Nemzetközi Energiaügynökség (AIE) 2021-ben pedig arra figyelmeztetett, hogy az iparnak különösen fontos fémek nagy része jelenleg mindössze néhány országból érkezik a felhasználó országokba. Ezért az AIE már tavaly felszólította a fémeket importáló nemzeteket, hogy haladéktalanul kezdjék el megszervezni a beszerzéseket más forrásokból is, hogy a szénhidrogéneket felváltó zöldenergiáknál már megelőzzék ezeket a függőségi viszonyokat.

Az Európai Unió alumíniumgyártása, a nikkel és a rézbehozatala jelenleg Oroszországtól függ. Kína és Indonézia pedig az akkumulátorokhoz szükséges alapanyagok gyártásában uralja a világot.

Forrás: Bfmtv.com

Borítókép: Illusztráció (Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.