Német alkancellár: Spórolj, és bosszantsd Putyint!

Az energiafelhasználás csökkentését és az autóval való közlekedés elkerülését kérte a németektől Robert Habeck német alkancellár. A Zöldek társelnöke szerint amellett, hogy így az emberek spórolni tudnak, Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is bosszúságot okoznak, hiszen kevesebb orosz gázra és olajra lesz szükségük. A Németországba irányuló energiaimport idén már csökkent, azonban a kőolaj és a földgáz jelentős részét továbbra is Oroszországtól szerzik be. Szakértők szerint súlyos következményei lennének a csapok azonnali elzárásának.

2022. 04. 16. 13:23
Lubmin, 2019. prilis 1. Munksok dolgoznak az orosz fldgzt Ukrajna s Lengyelorszg megkerlsvel Nmetorszgba szllt szaki ramlat-2 gzvezetk fogadllomsnl a nmetorszgi Lubminban 2019. mrcius 26-n. Finnorszg partvidknl 2018 szeptemberben kezddtt meg az Oroszorszgot Nmetorszggal sszekt fldgzvezetk tengeri szakasznak lefektetse. Az szaki ramlat-2 egy 9,5 millird eurs projekt, amelynek keretben kt j, sszesen vi 55 millird kbmter szlltsi kapacits vezetkkel bvtik a Balti-tenger fenekn hzd szaki ramlatot, amelynek vezetke az oroszorszgi Viborgbl indul s a nmetorszgi Greifswald mellett fekv Lubminnl ri el a nmet partot. A gzvezetkbl mr 600 kilomtert, a teljes hossznak mintegy a felt mr lefektettk. MTI/EPA/Clemens Bilan Fotó: Clemens Bilan
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha húsvétkor vonattal vagy kerékpárral tudtok közlekedni, az is jó: kímélitek a pénztárcát és bosszantjátok Putyint

– javasolta a németeknek Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter.

A Zöldek társelnöke szerint Németország csak akkor tud függetlenedni az orosz gáz- és kőolajimporttól, ha ebből mindenki kiveszi a részét: – Függetlenedni csak úgy tudunk, ha úgy tekintünk erre az egészre, mint egy nagy, közös projektre, amelyben mindannyian részt veszünk. A kevesebb autóhasználatról pedig úgy nyilatkozott:

Minden meg nem tett kilométer hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben megszabaduljunk az orosz energiaellátástól. Ráadásul a környezetet is óvjuk.

Habeck továbbá a munkáltatóknak azt javasolta, az ingázó dolgozók esetében vegyék fontolóra az otthoni munkavégzés lehetőségét, különösen akkor, ha ezzel energiát tudnak megtakarítani. – A járvány idején is otthonról dolgoztunk. Ahol csak lehetséges, hetente egy-két napot dolgozzanak otthon az emberek újra – önkéntes alapon, természetesen – fogalmazott az alkancellár. A miniszter arra vonatkozó tanácsokkal is ellátta a lakosságot, hogy otthonaikban hogyan tudnak spórolni. Habeck javaslata szerint, miután a lakást felfűtötték, húzzák be a függönyöket is, amelynek segítségével akár öt százalékkal csökkenthetik a gázfelhasználást. – És ha egy fokkal csökkentjük a benti hőmérsékletet, akkor az körülbelül hatszázalékos csökkenést jelent. Lehet, hogy kevésbé kényelmes, de nem fagyunk meg – tette hozzá.

Németország ellenállt az orosz energiaimport teljes embargóját célzó európai felhívásoknak, ugyanakkor válaszul az ukrajnai háborúra felfüggesztette a több mint kilencmilliárd euróért megépített Északi Áramlat 2 gázvezeték engedélyezését. A hét elején német gazdasági intézetek figyelmeztettek arra: ha egyik napról a másikra elzárják az orosz energiaimport csapjait, az éles recessziót idézhet elő az országban már 2023-ra. A Németországba irányuló orosz import idén már jelentősen csökkent, viszont a kőolaj mintegy negyedét és a földgáz körülbelül negyven százalékát továbbra is Oroszország szállítja. Olaf Scholz német kancellár ugyanakkor arról beszélt a múlt hónapban, hogy rövid idő alatt meg tudják szüntetni az orosz energiaimporttól való függőséget: a szén esetében ez már idén megtörténhet, továbbá igyekeznek olyan műszaki infrastruktúrát kialakítani, amellyel más szállítóktól is importálhatnak gázt.

Robert Habeck német alkancellár a Tesla Motors amerikai elektromosjármű-gyártó gyárának megnyitóján Grünheidében
(Fotó: MTI/EPA/Action Press pool/Christian Marquardt)

A kijevi vezetés ugyanakkor nem ért egyet a német politikával, Volodomir Zelenszkij ukrán elnök több alkalommal bírálta Németország és Magyarország álláspontját is: – Tárgyalnunk kell ezekkel a kormányokkal arról, hogy máshogy álljanak hozzá az olyan kérdésekhez, mint az Európai Unió embargója – mondta az államfő. Zelenszkij szerint ha nem lépnek fel keményebben Oroszország ellen, akkor Moszkva sem fogja komolyan venni a béketárgyalásokat.

Borítókép: Munkások dolgoznak az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat 2 gázvezeték fogadóállomásán a németországi Lubminban 2019. március 26-án (Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.