Uniós biztos: Élesíthető a jogállamisági mechanizmus Magyarországgal szemben

Mindössze napokkal a magyar országgyűlési választások után már be is lengették a jogállamisági vita folytatását.

Munkatársunktól
Forrás: Tiroler Tageszeitung2022. 04. 05. 8:36
EUROPE-MIGRANTS/ Fotó: © Francois Lenoir / Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az Európai Bizottság nem tétlenkedik Magyarország esetében, kész élesíteni a jogállamisági mechanizmust az országgal szemben – erről Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa beszélt a Tiroler Tageszeitung nevű lapnak. Az osztrák uniós biztos elmondása szerint mind Magyarország, mind Lengyelország esetében problémákat lát, például az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupció terén.

A nyilatkozatban Hahn határozottan elutasította a felvetést, miszerint az ukrán menekültek nagy száma, a befogadásukkal járó kihívások miatt az Európai Bizottság „megkímélné” a keleti tagállamokat, főként Lengyelországot.

– Lengyelország az ukrán menekültek befogadása terén nyújtott teljesítményét el kell ismerni, de ez nem jelentheti, hogy engedményeket kap a jogállamiság terén – összegezte a biztos.

A lap a magyarokkal szemben indítandó eljárással kapcsolatosan megjegyzi, hogy a vasárnap megtartott országgyűlési választás is a brüsszeli testület kivárását eredményezte. Utóbbiról többször írtunk: még uniós biztosok elmondása szerint is a választási folyamatba való beavatkozásnak minősült volna, ha még a voksolás előtt élesítik az egyes uniós források befagyasztását eredményezhető mechanizmust.

Az amerikai Bloomberg hírcsatorna pedig márciusban szellőztette meg, hogy Brüsszel az ukrán háborúra való tekintettel kivárhat a jogállamisági mechanizmussal: a büntetőintézkedések foganatosítása kockázatos lenne egy olyan időszakban, amikor az EU-államok az egekbe szökő energiaárakkal, az orosz–ukrán háború gazdasági következményeivel, valamint a blokk területére áramló menekülttömeggel is birkóznak. Bizottsági forrásokra hivatkozva azt is megírták, hogy sem a magyarok, sem a lengyelek esetében nem betonbiztosak jogilag a bizottsági érvek, márpedig ezt az integrációtörténeti jelentőségű lépés megkövetelné.

Az Európai Bizottság hétfői sajtótájékoztatóján az illetékes szóvivő egyelőre nem tudta megerősíteni, hogy küszöbön lenne a jogállamisági mechanizmus élesítése. 

Borítókép: Johannes Hahn (Forrás: EU Bizottság)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.