Törökország egy olyan terven dolgozik, amelynek segítségével egymillió, önkéntesen jelentkező szíriai menekült térhetne vissza hazájába – jelentette be Recep Tayyip Erdogan.
A török elnök tájékoztatása szerint helyi és nemzetközi civil szervezetek bevonásával százezer házat építenének az utolsó lázadók – és szélsőségesek – uralta, de részben török erők által biztosított Idlíb tartományban.
A lakónegyedeken kívül mecseteket, iskolákat, egészségügyi központokat, szociális intézményeket és játszótereket is felhúznának, valamint az ipar és mezőgazdaság támogatásával a munkahelyteremtéshez is hozzájárulnának. A költségeket nem hozták nyilvánosságra, de ha minden a forgatókönyvnek megfelelően halad, 2022 végére elkészülnének a munkával. Erdogan elmondása szerint egyébként Törökország 2016-os szíriai beavatkozása óta nagyjából félmillió szíriai térhetett már haza a biztonságos területekre.
Az ötlet nem teljesen új keletű, a török elnök korábban már az Európai Uniónak is felvetette, hogy pénzügyi forrásokkal támogassák a visszatelepítés feltételeinek megteremtését. A retorika annyiban mégis fordulatot jelent, hogy éppen tavaly figyelmeztetett:
amíg mi vagyunk hatalmon, Isten egyetlen teremtményét sem vetjük gyilkosok karmai közé!
Csakhogy a tét most éppen az, hogy vajon két évtized után Recep Tayyip Erdogan meg tudja-e őrizni a hatalmat a 2023-as választásokon? A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a második fordulóban Ekrem Imamoglu isztambuli, Mansur Yavas ankarai polgármesterektől, de még Kemal Kilicdaroglu köztársaságpárti vezetőtől is vereséget szenvedne. Igaz, a szavazás napja messze van, a magyarországihoz hasonló ellenzéki összefogás még csak formálódik, miközben az sem eldöntött, hogy ki indulna ellene.
Az ellenzék viszont újra és újra kijátssza a „menekültkártyát”, Kemal Kilicdaroglu, a Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője például többször egyértelművé tette, hogy megválasztása esetén hazaküldi a szíriai menekülteket.
Ebben szerepet játszik az is, hogy Törökországban már nyoma sincs a régi „nyitott ajtók politikájának”. Az ország nagyjából ötmillió menekültnek ad otthont, akik közül körülbelül négymillióan a szírek vannak. A török társadalom egy része a gyengélkedő gazdaságért, a magas inflációért az olcsón munkát vállaló, nehezen beilleszkedő menekülteket teszi felelőssé.