Agyonlőttek két kamaszt a házuk kertjében Texas államban. Egy kisbolt előtt lőttek le egy 14 éves fiút Houstonban. Egy 17 éves fiatalt a csemegeboltból kilépve ért lövés New Yorkban. Egy férfi meghalt, egy másik súlyos sérülésekkel került kórházba, miután meglőtték őket Washingtonban. Egy férfit lőtt sebbel, saját vérében fekve találtak meg Maryland államban egy lakóépület előtt. Elég csak szemezgetni az elmúlt napok vezető amerikai híreiből, hogy lássuk, a fegyveres erőszak mindennapos probléma a tengerentúlon. De ezt erősítik meg a statisztikák is:
az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) jelentése szerint közel 35 százalékkal nőtt a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok aránya 2019 és 2020 között.
Az adatokból az is kiderül, hogy lőfegyver által arányaiban a férfiak, a fiatalok, a feketék és az amerikai őslakosok halnak meg a legtöbben, ez a 10–44 éves fekete férfiak körében nőtt a leginkább 2020 során. A 24 évnél fiatalabbak közül 2017 óta többen halnak meg lőfegyver által, mint autóbalesetben. Amíg előbbiben tíz – arányaiban 22-szer több fekete, mint fehér bőrszínű –, addig utóbbiban nyolc haláleset jutott százezer főre tavaly előtt.
A hatóságok szerint az egyenlőtlenségeket a koronavírus-járvány csak még inkább kiélezte, ezért álláspontjuk szerint foglalkozni kell azokkal a mögöttes tényezőkkel, amelyek hozzájárulnak az emberölés és az öngyilkosság okozta halálozáshoz, ideértve azokat a gazdasági, fizikai és társadalmi egyenlőtlenségeket, amelyek hatása faji és etnikai alapon mutatkozik meg leginkább.
A CDC szerint a lakhatási támogatás, a gyermekgondozási támogatás, az élhető bérek és az erőszakot elszenvedők támogatási programja hozzájárulhatna a szegénység és az erőszak egyéb kockázati tényezőinek csökkentéséhez. Eközben a közösségek zöldfelületeik növelésével járulhatnának hozzá életkörülményeik előmozdításához.
Egyébként nem túl biztatók az adatok eddig idén sem. A Gun Violence Archive nonprofit szervezet szerint tegnapig közel 15,5 ezer fegyverrel elkövetett gyilkosság és öngyilkosság történt a tengerentúlon idén. A szervezet szerint az év első 130 napjában már legalább 185 tömeges lövöldözés történt 34 különböző szövetségi államban.
Joe Biden amerikai elnök közel egy éve nemzeti szégyennek minősítette a tömeges lövöldözéseket, és ígéretet tett a fegyverkezési szabályok szigorítására. Noha a jelentős áttörések eddig elmaradtak, az elnök a múlt hónapban bemutatta a „szellemfegyverek” visszaszorítását elősegítő javaslatát, amely az otthon összeszerelhető fegyverekre is olyan szigorú szabályokat vezetne be, mint a fegyverboltokban készen kaphatókra. Mindemellett felszólította a kongresszust, hogy jogszabályokkal segítse a fegyveres bűnözés mérséklését. Az adminisztráció javaslatait befolyásos fegyverlobbi-csoportok és a szigorúbb fegyvertartást ellenző törvényhozók sem támogatják. Utóbbiak ragaszkodnak az alkotmány második kiegészítéséhez, amely garantálja a szabad fegyvertartás jogát.