Szófia ragaszkodik Észak-Macedónia EU-s csatlakozásának feltételeihez

Bulgária egyúttal elutasítja a „nyomásgyakorlás” céllal számukra intézett ultimátumokat.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 05. 09. 19:50
BELGIUM-NATO-UKRAINE-RUSSIA Fotó: KENZO TRIBOUILLARD
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulgária ragaszkodik az Észak-Macedónia uniós csatlakozási tárgyalásai megkezdéséhez fűzött előfeltételeihez és elutasítja az ezekkel kapcsolatos ultimátumokat – jelentette ki hétfőn Rumen Radev bolgár elnök. „Egyáltalán nem helyénvaló és nem tesz jót, ha ultimátumokat szabnak Bulgáriának” – hangsúlyozta Radev újságíróknak nyilatkozva Bujar Osmani északmacedón külügyminiszter egyik kijelentésére reagálva.

Radev szerint a kérdésben „kívülről próbálnak nyomást gyakorolni” Bulgáriára.

Ezenfelül a helyi bolgár kisebbség emberi jogainak, valamint – az uniós csatlakozás feltételrendszerét rögzítő – a koppenhágai és a gyűlöletbeszédre vonatkozó kritériumok megsértésével vádolta Szkopjét, mondván mindez összeegyeztethetetlen az Európai Unió elveivel és értékeivel.

Jugoszlávia szétesésekor Bulgária volt az első ország, amely elismerte Észak-Macedónia függetlenségét 1992-ben, azóta azonban Szófia és Szkopje évtizedek óta vitában áll történelmi és nyelvi kérdések miatt. Bulgária 2020-ban blokkolta Észak-Macedónia uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdését. Szófia a döntést azzal indokolta, hogy Szkopje nem tartotta tiszteletben a 2017-ben aláírt megállapodás egyes részeit, különös tekintettel a közös múltra és nyelvre vonatkozó cikkeket. Egyben jelezte: a vétó addig tart, amíg szomszédja nem ismeri el a macedónok történelmi és nyelvi kötődéseit Bulgáriához.

Bírálói azzal vádolják Kiril Petkov kormányfőt és a jobboldali bolgár pártokat, hogy külső nyomásra még az év közepéig – vagyis a francia uniós elnökség végéig – fel akarják oldani a bolgár vétót.

A bolgár sajtó szerint Osmani egyik nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy júniusig lehetséges a bolgár–északmacedón kapcsolatok javulása. Radev és Petkov egy sor kérdésben összekülönbözött már, legutóbb Ukrajna fegyverekkel történő ellátásában. A bolgár államfő ugyanis ellenzi a kijevi vezetés katonai támogatását, míg Petkov szorgalmazza azt.

Borítókép: Rumen Radev bolgár elnök Brüsszelben (Fotó: AFP/Kenzo Tribouillard)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.