Törvénysértéssel vádolják a francia külügyminisztert

Komoly váddal illették a francia külügyminisztert, aki a gyanú szerint közjavak megsértését és egyéb törvénysértést követett el, ezért beidézte a politikust a mali igazságszolgáltatás, adta hírül az AFP hírügynökség.

Forrás: V4NA nemzetközi hírügynökség2022. 05. 12. 13:41
DRIAN, Jean-Yves Le
Brüsszel, 2022. január 25. Az EU soros elnökségét adó Franciaország külügyminiszterét, Jean-Yves Le Driant hallgatja meg az Európai Parlament külügyi bizottsága Brüsszelben 2022. január 25-én. MTI/EPA/Stephanie Lecocq Fotó: Stephanie Lecocq
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóértesülések szerint június 20-án hétfőn reggel 8 órára idézte be bamakói hivatalába a francia politikust Mahamoudou B. Dicko mali vizsgálóbíró. Az AFP mali igazságügyi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a vizsgálatot a több civil szervezetet tömörítő, Maliko nevű egyesület által tett feljelentést követően indították el – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.

A Le Figaro cikkéből kiderül, hogy a nyomozást egy 2015-ös eset miatt kezdték meg a mali hatóságok.

Le Drian abban az időben védelmi miniszter volt, és a gyanú szerint igencsak erőteljesen lobbizott Ibrahim Boubacar Keita akkori mali elnöknél annak érdekében, hogy a mali biometrikus útlevelek gyártási jogát több mint tíz évre az Oberthur Technologie nevű francia cég kapja meg. A ma Idemia néven ismert cég azért lényeges az ügyben, mert állítólag érdekeltsége volt benne Le Drian fiának, Thomas-nak. A Maliban hatalmon lévő juntához közel álló Maliko nevű egyesület az AFP rendelkezésére bocsátott egy dokumentumot, amelyben az áll, hogy a mali közbeszerzési szabályzatról szóló, szeptember 25-i 2015-06040 számú rendelet által megállapított eljárásokat és szabályokat a fent említett szerződés odaítélésekor megsértették a szerződő felek. A francia hírügynökség ugyanakkor bamakói diplomáciai forrásra hivatkozva azt írta, hogy eddig nem érkezett feljelentés a bamakói francia nagykövetségre.

A mali igazságszolgáltatás egyelőre nyomozási szakaszban van, és azt igyekszik kideríteni, hogy a francia külügyminiszter valóban beavatkozott-e az útlevelekkel kapcsolatos szerződések odaítélésének menetébe.

A Jeune Afrique nevű magazin úgy tudja, hogy az útlevelek gyártására vonatkozó szerződés odaítéléséről szóló döntés a Maliko egyesület szerint illegális, mert pályázati kiírás nélkül hozták meg.

Ráadásul azért is vitatható az egykori mali elnök választása, mert állítólag a 2001 óta piacvezető Canadian Bank Note (CBN) nevű kanadai cég jobb ajánlatot adott – derül ki a Jeune Afrique cikkéből. A magazin 2021 júniusában a témával kapcsolatos nyomozására hivatkozva azt írta, hogy több tanú vallomása is alátámasztotta Le Drian intenzív lobbizását a szóban forgó francia cég mellett. A Jeune Afrique szerint Le Drian annyira lelkes volt, hogy a tárgyalások során még a francia katonai elkötelezettséget is megemlítette Maliban, a miniszter azonban tagadja az ellene felhozott vádakat.

Franciaországnak 2013 óta vannak katonai csapatai Maliban, ám a két ország közötti viszony a közelmúltban rendkívül megromlott, a francia diplomácia nem ismeri el az afrikai országot vezető juntát, olyannyira, hogy Jean-Yves Le Drian külügyminiszter januárban egyenesen illegitimnek nevezte, ezt követően Mali vezetése kiutasította az országból a francia nagykövetet, Joël Meyer 72 órát kapott arra, hogy elhagyja az országot.

Borítókép: az EU soros elnökségét adó Franciaország külügyminiszterét, Jean-Yves Le Driant hallgatja meg az Európai Parlament külügyi bizottsága Brüsszelben (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.