Tizennégy éves kortól mindenki szabadon megváltoztathatja majd a nemét és a keresztnevét Németországban egy formálódó törvénytervezet szerint, amelyet csütörtökön mutattak be.
Marco Buschmann szövetségi igazságügyi miniszter és Lisa Paus család-, idős-, nő- és ifjúságügyi miniszter közös berlini tájékoztatóján kiemelték:
mindhárom kormánypárt − a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) − egyetért abban, hogy a transzszexuálisok helyzetéről szóló jogszabályt fel kell váltani egy új törvénnyel.
A koalíció szándéka szerint a számos szakértő által diszkriminatívnak és elavultnak tartott régi jogszabály helyére az úgynevezett önrendelkezési törvény kerül.
A kormánypártok, illetve a szakminisztériumok közötti egyeztetéseken kidolgozott alapelvek szerint az új jogszabályban rendelkezni kell arról, hogy egy egyszerű anyakönyvi hivatali eljárás révén
14 éves kortól mindenki önállóan, szabadon határozhatja meg a nemét és a keresztnevét, méghozzá bármiféle orvosi vizsgálat vagy szakvélemény nélkül.
Marco Buschmann aláhúzta, hogy statisztikailag ugyan ritka, de nagyon is normális, hogy vannak emberek, akiknél a szexuális identitás eltér a biológiai nemtől. – Ezeket az embereket sok-sok évtizeden át betegként kezeltük, mintha valami nem lenne rendben velük, de ez a patologizálás téves megközelítés, amellyel szakítani kell, hiszen minden ember megérdemli, hogy tisztelettel bánjanak vele − fejtette ki az FDP-s politikus.
Hangsúlyozta: a koalíció célja nem a társadalmi viszonyok felforgatása, hanem az alkotmány, a német alaptörvény azon központi ígéretének beváltása, miszerint egyenlő szabadság és egyenlő méltóság jár mindenkinek.
Lisa Paus aláhúzta, hogy a társadalom számos ügyben előrébb tart, mint a jogalkotás. Az önrendelkezési törvénnyel egy ilyen elmaradást hoznak be, mert a jogszabály nem csupán javítja majd a transznemű emberek életét, hanem elismeri a nemek sokszínűségét. A Zöldek politikusa hozzátette: gondoskodni kell arról, hogy a magánszféra védelme a nem és a keresztnév megváltoztatására is kiterjedjen, mert az új törvény nem jelenthet „kikényszerített előbújást”.