A Petkov-kormány bukása előre kódolt volt, miután két hete Szlavi Trifonov, a bolgár kormány kisebbik koalíciós pártja, a Van Ilyen Nép (ITN) vezetője pótköltségvetési viták és az Észak-Macedónia csatlakozási tárgyalásainak megkezdésére tervezett bolgár vétó feloldása kapcsán úgy döntött, kivonja minisztereit a négypárti kormányszövetségből.
Újra előre hozott választás következhet Bulgáriában
Bulgária újkori történetében először sikerült bizalmi szavazással kormányt buktatni. A szerda esti parlamenti bizalmi szavazáson a fél éve kormányzó szivárványkoalíció ellen felsorakozott a teljes ellenzék: a 240 fős parlamentből 123 ellenzéki képviselő a kormány ellen, 116 képviselő a kormány mellett tette le voksát.
Múlt csütörtökön az ellenzék megbuktatta Nikola Mincsev parlamenti elnököt, majd az ellenzéki jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt a kormány pénzügyi és gazdaságpolitikájának sikertelenségére hivatkozva bizalmatlansági indítványt nyújtott be, amely mögé minden ellenzéki párt felsorakozott. Hiába próbálta a legnagyobb kormánypárt, a Folytatjuk a változást (PP), Trifonov pártjából képviselők szavazatát megvásárolni a túlélés érdekében, nem járt sikerrel.
A bizalmi szavazás külön érdekessége, hogy megjelent az egyre nagyobb népszerűséget élvező Deljan Peevszki médiamágnás is, aki annak ellenére, hogy az ellenzéki DPSZ képviselője, ritkán szokott megjelenni a parlamentben.
Azért jöttem, hogy Ivo Prokopiev oligarcha megbuktatására szavazzak, aki eddig több miniszterelnök mögött állt, de ebben a kabinetben ő maga a miniszterelnök
– mondta Peevszki. Prokopiev az úgynevezett Capital-kör vezetője, amely a sajtóhírek szerint a Bulgáriának járó 12 milliárd euró helyreállítási alap szétosztásában érdekelt. A két oligarcha között élet-halál harc folyik a gazdasági és politikai túlélésért.
További Külföld híreink
A bizalmi szavazás után Kiril Petkov úgy nyilatkozott, hogy bukását négy ember okozta: Deljan Peevszki, Szlavi Trifonov, Bojko Boriszov volt miniszterelnök, a jobboldali GERB vezetője és Eleonora Mitrofanova szófiai orosz nagykövet. Kijelentésére az orosz külügyi szóvivő, Maria Zaharova így reagált:
A felsorolás nem teljes, kimaradt belőle Batman és a Macskanő.
A legnagyobb törésvonalat a bolgár parlamenti pártok között továbbra is az észak-macedón EU-csatlakozása körüli viták jelentik. Tegnap bombameglepetést okozott Bojko Boriszov azon bejelentése, mely szerint pártja támogatja a francia javaslatot, amely lehetőséget adna Észak-Macedóniának, hogy a bolgár feltételek teljesítése nélkül is azonnal megkezdhesse az uniós tagságról szóló csatlakozási tárgyalásokat, miközben a franciák garantálnák, hogy a jövőben ezek a feltételek teljesülnének. A törésvonal egyik oldalán a kormánypártok közül a PP és a Demokratikus Bulgária (DB), az ellenzék soraiból a GERB és a DPSZ állnak,
a bolgár vétó mellett tartanak ki a kabinet felől a Bolgár Szocialista Párt, a koalícióból kilépett ITN megmaradt tagjai és az ellenzéki Vazrazsdane Párt.
Számukra a francia ajánlat elfogadhatatlan, így nem támogatják azt. Első napirendi pontként erről a témáról a mai napon vitáznak a képviselők a bolgár nemzetgyűlésben.
Mivel a bolgár alkotmány szerint újra a Kiril Petkov vezette PP párt kap az államfőtől kormányalakítási megbízást, most abban bíznak, hogy sikerül többségre szert tenni, mindenesetre – sajtóértesülések szerint – a minisztériumokban megkezdődött a pánikszerű iratmegsemmisítés. Petkov kijelentette, ha sikerülne többségre szert tenni, változatlan összetételben folytatják a kormányzást.
Sikertelen kormányalakításuk esetén a tavaly novemberi választások második helyezettje, a volt kormányzó párt, a GERB kerül sorra, de ők már jelezték, hogy nyomban visszaadnák a kormányalakítási megbízást.
Ebben az esetben Rumen Radev államfő dönti el, melyik párt kapja meg harmadikként a kormányalakítás lehetőségét. Amennyiben egyik párt sem tud kormányt alakítani, az államfő feloszlatja a nemzetgyűlést, ügyvivő kormányt nevez ki, és két hónapon belül előre hozott választásokat ír ki.
Borítókép: Kiril Petkov bolgár miniszterelnök az Európai Unió és a Nyugat-Balkán csúcsértekezletére érkezik 2022. június 23-án (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Mi jelöljük ki a helyünket a világban! - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
"Döntöttem" - Életreszóló döntést hozott Epres Panni, rengetegen támogatják benne
Oroszország figyelmét is felkeltette: Magyarország légvédelmi rendszereket telepít az ukrán határhoz
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Két országban is rettegnek: Magyarország területeket vesz el tőlük a háború után
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az újpestiek máris odaszúrtak a Fradinak az NB I legnagyobb rangadója előtt
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.