Az ENSZ közölte: Ukrajnában, Etiópiában, Mozambikban és az afrikai Száhel-övezet országaiban is tényfeltárást terveznek, hogy fény derüljön a gyermekek elleni jogsértésekre, beleértve a gyilkosságokat, a toborzást és a szexuális erőszakot. A szervezet jelenleg 21 konfliktus esetében kíséri szoros figyelemmel, hogy a gyermekek jogai sérülnek-e.
A gyerekkatonák toborzása és alkalmazása egyébként nem egyedi eset, a jemeni húszi lázadók is gyakran küldik őket a harctérre. Az ENSZ szakértői megállapították, hogy 2020 januárja és 2021 májusa között közel kétezer gyerekkatona veszíthette életét a Jemenben dúló harcok közepette.
A világszervezet szerint a polgárháború kitörése óta pedig mintegy 3500 gyermeket vethettek be a háborúban, egy magas rangú húszi katonai tisztviselő ugyanakkor 18 ezer gyerekkatonáról adott hírt négy évvel ezelőtt.
Noha az ENSZ és a húszik megállapodást kötöttek áprilisban, miszerint a lázadók felhagynak a kiskorúak harcokba hurcolásával, a közösségi oldalakra olyan felvételek kerültek fel, amelyek ennek ellenkezőjét támasztják alá. Egy júniusban közzétett felvételen azt lehetett látni, hogy egy jemeni katonai táborban egyenruhás gyermekek sorakoznak fel és hűségesküt tesznek Abdel Malik al-Húszinak, a lázadó síiták vezetőjének. Egy másik videóban egy osztályteremben egy férfi az AK–47-es puska működését magyarázza a gyermekeknek, ezt követően pedig egy fiú kezébe adja a fegyvert. A felvételen nagyjából tízéves gyerekek láthatók.
Ezek nem gyerekek. Igazi férfiak, akiknek meg kell védeniük nemzetüket a szaúdi-amerikai agresszióval szemben és meg kell védeniük az iszlám népét
– magyarázta egy húszi tisztviselő az AP amerikai hírügynökségnek.