Háború Ukrajnában: ma éjjel történt

Scholz: Erősebb és geopolitikai értelemben jelentősebb Európai Unióra van szükség · A brit vezérkari főnök alaptalannak tartja a Putyinnal kapcsolatos híreszteléseket · Moszkva: NATO-tagállamoktól származó fegyvereket semmisítettek meg.

Forrás: MTI2022. 07. 18. 6:18
Vinnicja, 2022. július 14. Az Ukrán Állami Katasztrófaelhárító Szolgálat által közreadott képen megrongált épületnél dolgoznak tûzoltók Vinnicjában 2022. július 14-én, miután orosz rakétatámadás érte a nyugat-ukrajnai várost. MTI/EPA/Ukrán Állami Katasztrófaelhárító Szolgálat Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Scholz: Erősebb és geopolitikai értelemben jelentősebb Európai Unióra van szükség

Erősebb és geopolitikai értelemben jelentősebb Európai Uniót sürgetett Olaf Scholz német kancellár a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című lap vendégrovatában vasárnap megjelent cikkében.

A szociáldemokrata politikus szerint az EU-nak zárnia kell sorait azokban a kérdésekben, ahol eddig nem tudott közös álláspontra jutni. 

Például a bevándorlási politikában, az európai védelem kiépítésében, a technológiai szuverenitás és a demokráciák ellenálló képessége terén– sorolta Scholz. 

Mint mondta, a következő hónapokban konkrét javaslatokat fog előterjeszteni a német kormány.

Scholz úgy fogalmazott, hogy az EU „élő antitézise az imperializmusnak és az autokráciának”, s ezért tüske egyebek között Vlagyimir Putyin orosz elnök szemében.

A tagállamok közötti állandó viszálykodás és a nézeteltérések gyengítenek minket. Ezért a korszakváltásra Európa legfontosabb válaszának az egységnek kell lennie, amelyet mindenképpen meg kell tartanunk és el kell mélyítenünk– figyelmeztetett a német politikus. 

A kancellár egyben „az európai döntések egyes tagállamok általi egoista blokádjának végét követelte”. 

Mint mondta, az Európai Unió például a külpolitikában nem engedheti meg magának többé a nemzeti vétókat, ha hallatni akarja hangját a rivalizáló nagyhatalmak világban.

Az imperializmus visszatért Európába – írta Scholz az Európa háborús időkben – a korszakváltást követően című cikkében. 

A kancellár hangsúlyozta, hogy az Ukrajna ellen kilőtt orosz rakéták nemcsak hatalmas pusztítást okoztak, de „porrá zúzták az utóbbi évtizedek európai és nemzetközi békerendjét”. 

Úgy fogalmazott, hogy a hidegháborút követően Németország „csalóka biztonságban ringatta magát”. Az elképzelés, hogy Németországot csak barátok veszik körül, tévesnek bizonyult – tette hozzá.

Scholz egyben támogatásáról biztosította Ukrajnát, amíg erre szükség van gazdasági, humanitárius, pénzügyi téren, illetve fegyverszállításokkal. 

Ugyanakkor gondoskodunk arról, hogy a NATO ne váljon háborús féllé– hangsúlyozta. 

Kijelentette, hogy az EU összefogott, „példátlanul szigorú szankciói” minden egyes nappal jobban hatnak. Világos, hogy talán hosszú ideig fenn kell tartani őket. 

Az is világos számunkra, hogy egy Oroszország által diktált béke esetén a szankciók egyikét sem fogjuk feloldani. Oroszország számára nincs más út, csak egy olyan megállapodás Ukrajnával, amit az ukránok el tudnak fogadni.

A német kancellár mindemellett elismerte, hogy az orosz energiafüggőségtől való megszabadulás még egy olyan tehetős állam számára, mint Németország sem megy könnyen, és feltehetően hosszabb ideig fog eltartani. 

– Össze kell tartanunk – húzta alá Scholz. 

Biztos vagyok benne, hogy akkor erősebben és függetlenebbül fogunk kikerülni a válságból, mint ahogyan belekerültünk. Ez a célunk– fűzte hozzá.

A brit vezérkari főnök alaptalannak tartja a Putyinnal kapcsolatos híreszteléseket

Kétségbe vonja a brit vezérkari főnök, hogy bármi valóságalapja lenne azoknak a híreszteléseknek, amelyek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem örvend jó egészségnek, vagy hogy fennáll a lehetősége annak, hogy erőszakkal eltávolítják a hatalomból.

Az efféle szóbeszéd merő vágyálom – mondta Tony Radakin a BBC brit közmédiában vasárnap sugárzott interjúban.

Hivatásos katonaként azt mondhatom, hogy egy viszonylag stabil rezsimet látunk Oroszországban, Putyin elnök képes elfojtani bármilyen ellenállást, és a csúcson senki sem érdekelt az elmozdításában– fejtette ki Sir Tony Radakin tengernagy, a brit fegyveres erők vezérkari főnöke.

Boris Johnson utódjának tisztában kell lennie azzal, hogy Oroszország jelenti a legnagyobb veszélyt az Egyesült Királyságra, és ez a veszély évtizedekig fennállhat – jelentette ki.

A brit hadsereg becslése szerint Oroszország szárazföldi harci kapacitásának több mint 30 százalékát elveszítette, ami azt jelenti, hogy az Ukrajna elleni háborúban 50 ezer orosz katona esett el vagy sebesült meg, közel 1700 harckocsi és csaknem 4000 páncélozott jármű semmisült meg – mondta a vezérkari főnök.

Radakin szerint az ukrajnai háborúban elszenvedett veszteségek következményeként az orosz szárazföldi csapatok talán kisebb veszélyt jelentenek, „de Oroszország továbbra is atomhatalom, kiberképességekkel, űrbéli kapacitásokkal és speciális víz alatti programokkal rendelkezik”, és ezek a programok fenyegethetik a kontinensek közti adatáramlást biztosító víz alatti kábeleket.

Moszkva: NATO-tagállamoktól származó fegyvereket semmisítettek meg

NATO-tagállamoktól származó fegyvereket semmisítettek meg az orosz csapatok Ukrajnában legújabb hadműveleteik során – közölte Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést ismertetve.

Konasenkov szerint a fekete-tengeri Odessza kikötőjében Harpoon típusú, hadihajók ellen használt manőverező robotrepülőgépek lerakatát, Donyeck térségében pedig egy amerikai HIMARS rakétarendszert semmisítettek meg.

Az orosz légvédelem mindemellett lelőtt egy ukrán Mi–17-es típusú katonai helikoptert Szlovjanszk, és egy Szu–25-ös csatarepülőgépet Harkiv térségében. Konasenkov beszámolója szerint Harkiv régiójában mintegy kétszáz ukrán katona esett el a fokozott orosz támadások során.

Hírügynökségek felhívják a figyelmet arra, hogy a harcoló felek hadijelentéseit nem lehet független forrásból ellenőrizni.

Borítókép: az Ukrán Állami Katasztrófaelhárító Szolgálat által közreadott képen megrongált épületnél dolgoznak tűzoltók Vinnicjában 2022. július 14-én, miután orosz rakétatámadás érte a nyugat-ukrajnai várost (Fotó: MTI/EPA/Ukrán Állami Katasztrófaelhárító Szolgálat)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.