Egyes egyetemeken az orosz diákok azt mondják, hogy a russzofóbia szinte már normális jelenség, s azzal vádolják az egyetemeket, hogy aktívan hozzájárulnak a diszkriminációhoz. Egy Exeterben tanuló diák például a Politico hírportál szerint azon őrlődik, hogy ha valami rosszat mond Oroszországról, Moszkvával lesznek problémái, ha meg jót, akkor a vendéglátók néznek rá ferde szemmel. Egy, a poznani Adam Mickiewicz Egyetemre járó orosz arról számolt be, hogy az egyik professzor szerint tanítványai russzofóbiája a helyes válasz az orosz agresszióra. Egy másik, a Nyugat-londoni Egyetem vendéglátóipari mesterképzésre jelentkező, Szamara régióbeli aspiránst, aki ki is költözött Londonba, később elutasították, s a döntést azzal indokolták e-mailben, hogy azt a közelmúltbeli ukrajnai eseményekre és helyzetre reagálva hozták. A pórul járt hölgy pedig köztudottan ellenzi az Ukrajna elleni inváziót, és csak tanulni akart. Az egyetem azzal védekezett, hogy a levelet tévedésből, belső félreértés miatt küldték ki.
Az észtországi Tartu Egyetem nem is szabadkozott: miután márciusban bejelentette, nem fogad több oroszországi hallgatót, közölték, mindez biztonsági okokból történik.
Mihail Szuszlov, a Koppenhágai Egyetem orosz diaszpórát kutató docense szerint minden tudományos diszkrimináció kontraproduktív, ugyanis a Kreml kezére játszhat, amely már régóta azt propagálja, hogy az oroszokat igazságtalanul sújtják. – Az egyetemek azonban nagyrészt igyekeznek támogatni diszkriminált diákokat – mondta Michael Gaebel, az Európai Egyetemi Szövetség igazgatója. Erre jó példa az Adam Mickiewicz Egyetem, amely vízumhoz segítette és kétszáz euró ösztöndíjhoz juttatott egy a háború kitörése előtt egy nappal érkező diákot, aki később nem tudott hozzáférni otthoni megtakarításaihoz a SWIFT nemzetközi elszámolórendszer befagyasztása miatt. Markéta Martínková, az 1500 orosz diákot fogadó prágai Károly Egyetem rektorhelyettese pedig elmondta, hogy az intézmény a hallgatók beszámolóinak hallatán egyértelművé tette, hogy nem tolerálja a kollektív bűnösség elvén alapuló fellépést.
Az államilag szervezett csereprogramokban való részvételnek azonban búcsút inthetnek az orosz jelentkezők.
Az Európai Bizottság – egy április 8-i közlemény szerint – megszüntette az orosz állami szervek – jelesül egyetemek – részvételét minden folyamatban lévő és jövőbeli Erasmus+ akcióban. Ez magában foglalja az orosz állami szerveknek vagy kapcsolódó szervezeteknek történő kifizetések megszüntetését is. Orosz egyének, fiatalok és civil társadalmi szervezetek viszont továbbra is részt vehetnek a programban.
Borítókép: Az európai egyetemeken szinte mindennapos lett a russzofóbia (Fotó: Serge Attal)