Két malomkő között őrlődnek az orosz diákok

Hazatérés vagy oroszellenesség? Nehéz helyzetbe kerültek az Európában tanuló orosz diákok.

Mártonffy Attila
2022. 07. 19. 6:50
FRANCE-PARIS-CITE INTERNATIONALE Fotó: SERGE ATTAL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország Ukrajna elleni, februárban kezdődött háborúja nyomán nehéz helyzetbe került az európai egyetemeken tanuló mintegy negyvenkétezer oroszországi hallgató. Két irányból is nehezedik rájuk nyomás: 

egyrészt növekszik az oroszellenesség a fogadó országban, másrészt Moszkva arra próbálja ösztönözni őket, hogy menjenek haza tanulni. 

Egyes egyetemeken az orosz diákok azt mondják, hogy a russzofóbia szinte már normális jelenség, s azzal vádolják az egyetemeket, hogy aktívan hozzájárulnak a diszkriminációhoz. Egy Exeterben tanuló diák például a Politico hírportál szerint azon őrlődik, hogy ha valami rosszat mond Oroszországról, Moszkvával lesznek problémái, ha meg jót, akkor a vendéglátók néznek rá ferde szemmel. Egy, a poznani Adam Mickiewicz Egyetemre járó orosz arról számolt be, hogy az egyik professzor szerint tanítványai russzofóbiája a helyes válasz az orosz agresszióra. Egy másik, a Nyugat-londoni Egyetem vendéglátóipari mesterképzésre jelentkező, Szamara régióbeli aspiránst, aki ki is költözött Londonba, később elutasították, s a döntést azzal indokolták e-mailben, hogy azt a közelmúltbeli ukrajnai eseményekre és helyzetre reagálva hozták. A pórul járt hölgy pedig köztudottan ellenzi az Ukrajna elleni inváziót, és csak tanulni akart. Az egyetem azzal védekezett, hogy a levelet tévedésből, belső félreértés miatt küldték ki. 

Az észtországi Tartu Egyetem nem is szabadkozott: miután márciusban bejelentette, nem fogad több oroszországi hallgatót, közölték, mindez biztonsági okokból történik.

Mihail Szuszlov, a Koppenhágai Egyetem orosz diaszpórát kutató docense szerint minden tudományos diszkrimináció kontraproduktív, ugyanis a Kreml kezére játszhat, amely már régóta azt propagálja, hogy az oroszokat igazságtalanul sújtják. – Az egyetemek azonban nagyrészt igyekeznek támogatni diszkriminált diákokat – mondta Michael Gaebel, az Európai Egyetemi Szövetség igazgatója. Erre jó példa az Adam Mickiewicz Egyetem, amely vízumhoz segítette és kétszáz euró ösztöndíjhoz juttatott egy a háború kitörése előtt egy nappal érkező diákot, aki később nem tudott hozzáférni otthoni megtakarításaihoz a SWIFT nemzetközi elszámolórendszer befagyasztása miatt. Markéta Martínková, az 1500 orosz diákot fogadó prágai Károly Egyetem rektorhelyettese pedig elmondta, hogy az intézmény a hallgatók beszámolóinak hallatán egyértelművé tette, hogy nem tolerálja a kollektív bűnösség elvén alapuló fellépést. 

Az államilag szervezett csereprogramokban való részvételnek azonban búcsút inthetnek az orosz jelentkezők. 

Az Európai Bizottság – egy április 8-i közlemény szerint – megszüntette az orosz állami szervek – jelesül egyetemek – részvételét minden folyamatban lévő és jövőbeli Erasmus+ akcióban. Ez magában foglalja az orosz állami szerveknek vagy kapcsolódó szervezeteknek történő kifizetések megszüntetését is. Orosz egyének, fiatalok és civil társadalmi szervezetek viszont továbbra is részt vehetnek a programban.

 

Borítókép: Az európai egyetemeken szinte mindennapos lett a russzofóbia (Fotó: Serge Attal)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.