A volt svéd miniszterelnök szerint kemény tél vár a svédekre
Fredrik Reinfeldt 2006 és 2014 között volt Svédország miniszterelnöke, jelenleg a Drivkraft Sverige ipari tanácsadó cégnél dolgozik, amely elsősorban a biztonságos energiaellátással, üzemanyagokkal és megújuló energiaforrásokkal foglalkozik. Az exkormányfő szerint az orosz–ukrán háború miatt hideg és kemény tél vár a svédekre is.
„Nagymértékben függünk az oroszországi olajtól és gáztól, és nem utolsósorban Európa számos országától” – mondta el a Reinfeldt, de arra a kérdésre nem kívánt válaszolni, mit tett miniszterelnöksége alatt a függő viszony csökkentéséért. Úgy véli, sokaknak most rövid időn belül csökkenteniük kell a gázfogyasztásukat, mert részint magas árak, részint energiahordozó-hiány várható. „Potenciálisan kemény tél következik” – mondta el a korábbi jobboldali politikus.
Reinfeldt kormánya volt az, amelyik jóváhagyta az Északi Áramlat 1. orosz gázvezeték építését, majd a következő, szociáldemokrata kormány járult hozzá az Északi Áramlat 2. megépítéséhez a svéd partoknál.
Forrás: Aftonbladet
A személyzet hiánya miatt egyre kevesebb kórház működik megfelelően Belgiumban
A brüsszeli egyetemi kórház (UZ Brussel) gyermekonkológiai osztálya már életmentő kezelésekre sem tudja fogadni saját korábbi pácienseit, olyan kritikus méretűvé vált az orvosi személyzet hiánya, számolt be a jelenségről a Brussels Times hírportál. A létszámhiány nem új keletű, már több mint két éve problémát jelent az UZ Brussel számára. Mivel a gyermekonkológiai osztályt egyelőre nem zárták be, az utókezelésen lévő gyermekek még kaphatnak ellátást, az újonnan érkező betegeket azonban már nem fogadják.
„A rendszeres kezelésekre – például a kemoterápiára – jelentkező betegeinket, konkrétan tizenöt páciensünket kénytelenek voltunk átirányítani másik onkológiai intézetbe” – közölte a kórház szóvivője, Petra Van San, aki hozzáfűzte, hogy új betegeket sem tudnak már fogadni. Őket szintén más onkológiai központok veszik át. Egy részüket Brüsszelben, másokat a fővárostól 30 kilométerre fekvő Leuvenben vagy az 55 kilométerre lévő Gentben látnak el. A szóvivő elmondása szerint a mostani válság hátterében az állomány létszámcsökkenése, a nyári szabadságolások és a betegállományban lévő dolgozók állnak. Van San úgy fogalmazott, a helyzet olyan súlyos, hogy az egyetemi kórház gyermekonkológiai osztályának jövőbeni kapacitása teljesen bizonytalan: kérdéses, hogy az átirányított betegek és az új érkezők egyáltalán számíthatnak-e még a jövőben az egyetemi kórház onkológiáján ellátásra, és ha igen, mikor.
Forrás: brusselstimes.com