Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Enyhít bevándorlási politikáján a német szövetségi kormány: Berlin új státust vezet be azok számára, akik már legalább öt éve Németországban élnek, de nem kaptak menedékjogot, azonban háború vagy a letartóztatás veszélye miatt hazájukba sem térhetnek vissza. Az intézkedés körülbelül 242 ezer bevándorlóból 136 ezret érint, akik idén januárban már ötödik éve tartózkodnak az országban, és a kormány szerint sikerült integrálódniuk a társadalomba. Ők először egyéves tartózkodási engedélyt kérhetnek, ez idő alatt bizonyítaniuk kell, hogy valóban beilleszkedtek: megtanultak németül és sikerült olyan munkát vállalniuk, amelyből meg tudnak élni.
Azt akarjuk, hogy a társadalomba integrálódott emberek is lehetőséget kapjanak országunkban
– ismertette Nancy Faeser német belügyminiszter az intézkedések célját.
Német lapok arról számoltak be, hogy azok, akik bizonyítottan hamis információkat adtak meg a hatóságoknak személyazonosságukkal kapcsolatban, nem élhetnek a lehetőséggel. Továbbá következetesebb fellépést is ígért a kormány a bűncselekményeket elkövetőkkel szemben: várhatóan gyakrabban fogják alkalmazni a kitoloncolást, valamint a hatóságoknak három hónap helyett fél évük lesz arra, hogy a hiányzó dokumentumokat beszerezzék, és megszervezzék a repülőjáratokat.
A jövőben könnyebb lesz visszavonni a bűnözők tartózkodási jogát. Megkönnyítjük az őrizetbe vétel elrendelését, ezzel megakadályozva, hogy az érintettek bujkáljanak, mielőtt kitoloncolnák őket
– fogalmazott a belügyminiszter.
Németország hatalmas mértékű munkaerőhiánnyal küzd, a problémán a bejelentett módosításokkal enyhíteni kívánnak. Korábban a harmadik országból származók családegyesítési folyamata előtt nagy akadályt jelentett a nyelvtudás hiánya. Az intézkedések értelmében azonban nem rá lesz szükség, hogy a később érkező családtagok tudjanak németül. Faeser elmondta, számos ágazatban nagy hiány van szakképzett munkaerőből, a bevándorlási politika enyhítése azonban orvosolhatja ezt.
A baloldali politikusok többsége és a civil szervezetek örömmel fogadták a hírt, noha az aktivisták keveslik az intézkedések mértékét.
Karl Kopp, a Pro Asylnak, Németország legnagyobb, bevándorlást támogató civil szervezetének vezető munkatársa szerint előfordulhat, hogy egy bevándorló a gazdasági helyzet miatt nem talál munkát. Hozzátette: olyan törvényt is be kellene vezetni, amely megakadályozza azok kitoloncolását, akik az új rendszer alapján tartózkodási engedélyre jogosultak.
Az ellenzéki politikusok azonban a Németországba irányuló migráció felerősödésének veszélyére hívták fel a figyelmet.
A kormány mindezzel hatalmas ösztönzőket teremt a Németországba irányuló illegális bevándorláshoz. Ráadásul a koalíció ezzel a kezdeményezéssel aláássa a menekültügyi törvényeket
– vélekedett Alexander Throm, a jobboldali Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.
Noha a világjárvány következtében az elmúlt két évben lelassult a migráció, tavaly már 1,3 millióan érkeztek a nyugat-európai országba. A Szövetségi Statisztikai Hivatal pedig úgy becsülte, az ukrajnai háború kitörése és az egyre nagyobb gazdasági válság miatt még többen érkezhetnek Németországba.
Borítókép: Szíriai menekültek érkeznek a friedlandi fogadóállomásra a közép-németországi Göttingen közelében 2016. április 4-én (Fotó: MTI/EPA/Swen Pförtner)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.