A helyi média szerint a volt kormányfő nem mutatott életjeleket, Macuno Hirokazu, a japán kormány főtitkára pedig később arról tájékoztatott, hogy egyelőre nem tudnak biztosat az állapotáról.
A média korábban a kormányzó Liberális Demokrata Pártra (LDP) hivatkozva arról számolt be, hogy Abe a támadás után eszméletlen volt és a nyakán vérzett.
Kisida Fumio kormányfő kora délutáni sajtótájékoztatóján azt mondta, úgy tudni, vérátömlesztést kap, és igyekeznek megmenteni az életét.
Kijelentette, hogy a demokrácia alapjának számító választási kampány közepén elkövetett merénylet barbár cselekedet volt, teljességgel megbocsáthatatlannak nevezve a támadást. Hozzátette: imádkozik Abéért, akit egykori politikai mentorának nevezett, és akinek miniszterelnöksége idején, 2012 és 2017 között külügyminiszteri tisztséget töltött be. Kisida emellett összehívta a minisztereket, hogy megvitassák az esettel kapcsolatos válaszlépéseket.
A Kyodo japán hírügynökség szerint Abét hátulról lőtték le. A rendőrség őrizetbe vett egy 40 év körüli férfit, a feltételezett elkövetőt, a hatóságok pedig lefoglaltak egy fegyvert is.
Az NHK műsorszolgáltató rendőrségi forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a gyanúsított, Jamagami Tecuja egy negyvenes éveiben járó narai lakos. A tájékoztatás szerint a férfi nem próbált meg elmenekülni.
A volt miniszterelnökre délelőtt, helyi idő szerint fél tizenkettő körül lőttek rá Narában. A 67 éves volt kormányfő éppen beszédet mondott a vasárnapi szenátusi választások kampányrendezvényén, amikor lövések dördültek el. Egy az NHK-nak nyilatkozó szemtanú azt mondta, az első lövést sokan játéknak gondolták, Abe a második lövésnél esett össze, ekkor már szikrát és füstöt is lehetett látni.
Nara város tűzoltósága azt közölte, hogy Abe a nyak jobb oldalán és a baloldali kulcscsontján sérült meg.
Az NHK és a Kyodo egyaránt arról számolt be, hogy Abét légi úton kórházba szállították, és úgy tűnt, hogy leállt a szíve- és a légzése – ez a Japánban használt kifejezés az életjelek hiányát jelzi, és általában megelőzi a hivatalos halotti bizonyítvány kiadását.
Abe volt Japán leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke. 2006-ban egy évig volt hivatalban, majd 2012-től 2020-ig, amikor egészségügyi okokból lemondásra kényszerült.
Japánban vannak a világ legszigorúbb fegyvertartási törvényei, és a 125 millió lakosú országban rendkívül alacsony az ilyen fegyverek által okozott halálesetek éves száma.
A fegyvertartási engedély megszerzése hosszú és bonyolult folyamat, még a japán állampolgárok számára is, akiknek először egy lövészegyesület ajánlását kell megszerezniük, majd szigorú rendőrségi ellenőrzésen kell átesniük.
Borítókép: Abe Sindzó (Fotó: MTI/EPA/Jiji Press)