NATO-fegyvereket csempésztek ukránok a Balkánra?
Ismeretlen személyek nyitják ki a Volkswagen csomagtartóját az internetes videóban. Az albán regisztrációjú személyautó csomagterében az álcázó ponyva alatt konténerek láthatók, amelyeket az NLAW MANPAD svéd–brit és az amerikai Javelin páncéltörő rakétákhoz használnak.
Az ilyen fegyverek páncélozott földi célok, megerősített fedezékek és alacsonyan repülő légi célok megsemmisítésére alkalmasak. A kocsi mellett álló emberek arca a videóban nem látható, viszont megállapítható, hogy ukránul beszélnek.
Az albán rendőrség egyelőre nem adott ki tájékoztatást az üggyel kapcsolatban, ugyanakkor, ha bebizonyosodik, hogy valós felvételekről van szó, akkor az azt jelenti, hogy a bűnözők három évvel megelőzik a hivatásos katonaságot. A tiranai kormány ugyanis májusban kötött szerződést Javelin rakéták beszerzésére, amelyeket a katonaság a tervek szerint 2025-ben kaphat meg – írja a szerb közmédia.
Annak ellenére, hogy egyelőre nem bizonyított, hogy az interneten terjedő videót a fegyverekről mikor és hol vették fel, az Európai Unió már arra figyelmeztet, hogy valós veszélye van annak, hogy az ukrán frontról érkező fegyverek jutnak bűnözői csoportokhoz szerte a kontinensen. A világháló illegális részén, a dark weben egyébként már június eleje óta árulnak például Javelin rakétát, mindössze harmincezer dollárért. Összehasonlításként: ennek piaci ára nagyjából 175 ezer dollár.
A bűnözők kezébe juthatnak a nyugati fegyverek
A Szerbiai Rádió és Televízió, az RTS tudósítása szerint éppen ezért az EU-tagállamok belügyminiszterei egy központot hoztak létre Moldovában, amelynek az lesz a kiemelt feladata, hogy megakadályozza, hogy az ukrajnai fegyverek az Európai Unió területére jussanak.
Hasonló tapasztalatunk volt a Jugoszláviában zajló háborúval. Még mindig gondot okoznak azok a fegyverek, amelyek bűnözői csoportok csempésztek ki onnan. Ennek következménye az volt, hogy felerősödtek a harcok a bűnözők között az EU-ban
– nyilatkozta a témával kapcsolatban Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa.
Az ukrán gazdasági biztonsági szolgálat vezetője is megerősítette, hogy megvan a veszélye annak, hogy az ukrán hadsereg fegyvereinek egy része a feketepiacon köt ki – írja a szerbiai RTV. Vadim Melniuk elmondta: az ügynökségük már felderített néhány ügyet, amelyben az országnak szánt humanitárius segélyt és fegyvert értékesítettek illegálisan.
Katonai felszerelést is árultak. Felderítettünk már néhány hasonló esetet
– mondta az ukrán tisztviselő. Hozzátette, hogy jelenleg mintegy tíz hasonló esetet vizsgálnak, de más kijevi biztonsági szolgálatok is dolgoznak ilyen ügyeken.