Közlése szerint az erről szóló nyilatkozatot már aláírta a Sanghaji Együttműködési Szervezet csütörtökön, az üzbegisztáni Szamarkandban kezdődő kétnapos csúcstalálkozója előtt, amelyen Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai és Recep Tayyip Erdogan török elnök is részt vesz.
Iránnak eddig megfigyelői státusa volt a szervezetnél. Amirabdollahián országa tagságát új fejezetként méltatta.
Az iráni atomprogram miatt kialakult feszültségek közepette a teheráni vezetés a nyugati szankciók semlegesítésére új külpolitikai irányt szabott ki, szorosabb gazdasági és katonai együttműködést keresve Kínával és Oroszországgal.
A 2001-ben alapított eurázsiai biztonsági, gazdasági és politikai szervezet tagja Kína mellett India, Pakisztán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Üzbegisztán és Oroszország, megfigyelőként vesz részt továbbá Fehéroroszország, Afganisztán, Mongólia és mindeddig Irán. A Sanghaji Együttműködési Szervezet célja a béke, a biztonság és a stabilitás fenntartása az eurázsiai térségben, az együttműködés súlypontjai egyebek között a biztonságpolitika és a terrorizmus elleni harc.
Borítókép: a Kínát, Indiát, Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Pakisztánt, Oroszországot, Tádzsikisztánt és Üzbegisztánt tömörítő Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) külügyminiszteri tanácsának kétnapos ülése az üzbég fővárosban, Taskentben 2022. július 29-én (Fotó: MTI/EPA/orosz külügyminisztérium sajtószolgálata)