A rohingja menekültek hosszabb ideig tartó bangladesi tartózkodása veszélyezteti az ország biztonságát, gazdaságát és stabilitását – jelentette ki Haszina Vazed bangladesi miniszterelnök hétfőn a fővárosban, Dakkában. A Daily Star angol nyelvű helyi lap jelentése szerint a kormányfő arról is beszélt, hogy ezekhez a problémákhoz társul a szomszédos Mianmarból származó több mint egymillió menekült keserves helyzete.
A menekültek öt éve élnek a mianmari határ közelében fekvő Cox’s Bazar-i menekülttáborban. Sokan közülük nem rendelkeznek sem állással, sem egyéb perspektívával.
A mianmari hadsereg 2017-ben hadműveletet indított az ország Arakán államában a rohingják ellen, miután szélsőségesek katonai ellenőrzőpontokat és helyőrségeket támadtak meg. Az összecsapásokban ezrek vesztették életüket, és a muszlim kisebbség tagjainak százezrei kerestek menedéket a szomszédos Bangladesben, ahol túlzsúfolt menekülttáborokban kénytelenek élni. A túlélők tömeges erőszakról, vérontásról és falvak felégetéséről számoltak be. A történteket az ENSZ emberi jogi biztosa népirtásnak minősítette.
Banglades abban reménykedik, hogy idővel vissza fognak térni Mianmarba. Az eddigi kísérletek visszatelepítésükre azonban sorra kudarcot vallottak. Mianmart ráadásul a polgári kormányzat tavaly év eleji megbuktatása óta ismét katonai junta irányítja.
A rohingják még 1983-ban, az akkori junta által elfogadott törvény értelmében elveszítették mianmari állampolgárságukat. Sokan közülük nem hisznek abban, hogy helyzetük javulhat állampolgárság hiányában.
Borítókép: menekült gyerekeket tanítanak a bangladesi Cox’s Bazar menekülttáborban 2022. augusztus 25-én (Fotó: Md. Kamruzzaman/Anadolu Agency/Anadolu Agency via AFP)