A körülményeket figyelembe véve a taktikai atomfegyverek oroszok általi bevetésének közvetlen fenyegetése áll fenn − fogalmazott a minap Valerij Zaluzsnij ukrán tábornok. − Azt sem lehet teljesen kizárni, hogy a világ vezető hatalmai közvetlenül részt vegyenek egy korlátozott nukleáris konfliktusban, amely a harmadik világháború kitörését vetítené elő − folytatatta.
Habár a háború kirobbanását követően Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte az atomfegyverek magas szintű készültségbe helyezését, Moszkva kategorikusan tagadja, hogy nukleáris vagy vegyi fegyverek bevetésére készülne Ukrajnában.
Mik azok a taktikai atomfegyverek?
A világon összesen körülbelül 13 ezer atomtöltet van különböző hatalmak birtokában, melyből nagyjából tízezer az, ami alkalomadtán felhasználható. Ezeknek kilencven százalékát az Egyesült Államok és Oroszország birtokolja, utóbbi mintegy hatezerrel, előbbi ennél kicsit kevesebbel, körülbelül 5,5 ezerrel rendelkezik. Az atomtöltetek típusánál megkülönböztetünk stratégiai és nem stratégiai, azaz taktikai fegyvereket.
A stratégiai töltetek a klasszikus értelemben vett atombombák, melyek egész városokat képesek elpusztítani, ezzel szemben a taktikai robbanófejek csak helyben, valamely katonai célpont megsemmisítésére alkalmasak.
Ezek hatékonysága méretüktől, földfelszínen vagy földfelszín felett való bevetésüktől függően változhat. Oroszországnak körülbelül kétezer taktikai atomtöltet áll rendelkezésére, melyeket például az ukrajnai háború során előszeretettel alkalmazott Iszkander rakétarendszerek segítségével tudnak eljuttatni a célba. Ezzel szemben csak Európában mintegy száz nem stratégiai amerikai robbanófej található, azonban Washington jóval elmarad Moszkva mögött, otthoni nukleáris arzenáljából körülbelül 230 a taktikai atomtöltet.
Milyen egy korlátozott nukleáris háború?
A nukleáris hadviseléssel foglalkozó szakértők szerint atomtámadás esetén háromféleképpen válaszolhat a megtámadott fél:
- A konfliktus nukleáris szempontból deeszkalálódik, azaz a megtámadott fél marad a hagyományos hadviselés eszközeinél válaszlépésekor, nem használ atomfegyvereket.
- A szemet szemért elv alapján hasonló károkat okozó nukleáris csapás mellett dönt.
- A megtorlás sokkal jelentősebb pusztítást okoz, mint az első támadás, ez pedig az atomfegyverek további bevetéséhez vezet.
Jelen esetben például ha Oroszország bevetné taktikai atomtölteteit valamely ukrán célpont megsemmisítésére, kevésbé valószínű, hogy a nyugati szövetségesek, s legfőképp az Egyesült Államok hasonló lépésre szánná el magát. Ugyanakkor ha ez fordítva történne meg, akkor Moszkva szinte biztosan legalább a hasonló mértékű visszavágás mellett döntene, orosz vezetők előszeretettel hangoztatják, hogy ha megtámadják őket, akkor teljes körű atomháborúra kell készülnie a világnak.