Pénteken elkezdődtek a népszavazások Ukrajna oroszok által megszállt területein. Az elkövetkező napokban, egészen keddig négy megye − Herszon, Luhanszk, Zaporizzsja és Donyeck − orosz ellenőrzés alatt álló területein voksolhatnak a lakosok arról, hogy a jövőben is Ukrajnában szeretnének-e élni, vagy csatlakoznának Oroszországhoz. A térség Moszkva által kinevezett tisztviselőinek közlése szerint az első négy napban a szavazóurnák mennek az emberekhez:
lakhelyükön keresik fel a választókat, valamint a lakóházak közelében állítanak fel rögtönzött szavazóhelyiségeket.
Mindezt biztonsági okokkal magyarázták. Jövő hét kedd lesz az egyetlen olyan nap, amikor hagyományos értelemben vett szavazás fog zajlani, azaz a voksukat leadni vágyóknak körzetek szerinti szavazóhelyiségben kell majd szavazniuk. A háború előtt a régióban élő, de azóta Oroszországba menekült lakosok Oroszországban tudnak voksolni az itt kialakított szavazóhelyiségekben.
Ez egy történelmi mérföldkő
− fogalmazott Denisz Pusilin, a „Donyecki Népköztársaság” oroszpárti vezetője. Vjacseszlav Vologyin, az orosz törvényhozás alsóházának elnöke pénteken online közleményében leszögezte, amennyiben a területek lakosai úgy döntenek, hogy Oroszországhoz csatlakoznának, akkor a parlament támogatni fogja őket ebben.
Valentina Matvijenko, az orosz állami Duma felsőházának elnöke szerint a megszállt területek lakosai „életről vagy halálról” döntenek az elkövetkezendő napokban.
A referendumokra a háború kezdete óta talán a legfeszültebb időszakban kerül sor: az ukrajnai ellentámadás sikereire válaszul Vlagyimir Putyin orosz elnök részleges mozgósítást jelentett be, amelynek során háromszázezer tartalékost vezényelhetnek a frontra az előttünk álló hónapokban. Emiatt kisebb tüntetések törtek ki Oroszországban, valamint sokan próbálták és próbálják elhagyni az országot annak reményében, hogy kibújhatnak a katonai szolgálat alól.
A területek Oroszországhoz csatolása komoly következményekkel járna: habár a nemzetközi közösség túlnyomó része nem ismerné el legitimnek a népszavazásokat, Moszkvának így lehetősége nyílik, hogy a „különleges hadműveletet” honvédő háborúvá változtassa, ez pedig a szerdán bejelentett részleges mozgósítás általános mobilizációvá alakulásával járna − azaz minden sorköteles korú férfit behívhatnak harcolni.