A Rafale típusú vadászgépek eladásának tekintetében Florence Parly volt francia védelmi miniszter kimagaslóan teljesített, a Les Échos nevű francia gazdasági lap értesülései szerint hat külföldi ország is a francia repülők vásárlása mellett döntött. A legjelentősebb szerződés az Abu-Dzabinak történő nyolcvan Rafale eladásáról szóló megállapodás, amelyet tavaly év végén írtak alá. 2015 óta eddig 242 repülőgépet exportáltak a franciák, de a francia hadsereg által használt vadászgépekkel együtt összesen 434 gépet adtak el. Az első helyen tehát az Egyesült Arab Emírségek áll a 2021-ben 15 milliárd euróért vásárolt nyolcvan repülővel, a második Egyiptom, ők 2015-ben 24, majd 2021-ben további harminc Rafale-t vettek kilencmilliárd euróért, a harmadik helyen pedig Katar és India áll, mindkét országnak 36 francia vadászgépe van.
Ami az európai vásárlókat illeti, Görögországnak összesen 24 Rafale gépe van 2,3 milliárd euró értékben, Horvátországnak pedig 12, ami egymilliárd eurót ér.
Az eladásokon kívül Franciaország igencsak bőkezűen támogatja fegyverrel a február óta háborúban álló Ukrajnát is, Florence Parly volt miniszter áprilisban azt írta a Twitteren, hogy Franciaország kiáll Ukrajna mellett és több Caesar típusú önjáró tüzérségi ágyút, valamint több ezer lövedéket szállítanak az országba.
Ám nem ez az egyetlen fegyver, amit a francia vezetés az ukrán védekezés számára felajánlott, a Le Monde nevű francia lap március elején számolt be róla, hogy néhány tucatnyi Milan páncéltörő rakétát szállít Kijevbe, ezt megelőzően pedig, közvetlenül a háború kitörése után védőfelszerelést, sisakot és golyóálló mellényt biztosított Franciaország az ukrán katonáknak.
Borítókép: A Franciaországtól a görög légierőnek vásárolt 24 Rafale harci gép közül megérkezik az első hat a tanagrai légi támaszpontra 2022. január 19-én (Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Jórgosz Vicarasz)