A skandináv ország gondjai nem az ukrajnai háború kitörésével kezdődtek, már előtte is energiaválsággal szembesült Svédország, köszönhetően az atomerőmű-bezárásoknak.
A gazdasági kilátások sem fényesek.
A harminc éve nem látott méretű infláció mellett jövőre zsugorodhat a gazdaság, de a legoptimistább előrejelzések szerint sem fogja elérni az egy százalékot a GDP növekedése.
Egyre komolyabb társadalmi feszültséget okoz a migráció kérdése is, annak mind gazdasági, mind társadalmi hatásai.
A bevándorlás kapcsán felmerülő költségekre a központi költségvetés mintegy tíz százalékát kénytelen költeni a kormányzat, többek között arra a 700 ezer munkaképes korú, migrációs hátterű lakosra, akik önerőből nem tudják vagy akarják fenntartani magukat. Az integráció teljes kudarcot vallott, amit a kormányzat is beismert, párhuzamos társadalmak alakultak ki, és minden képzeletet felülmúló módon megemelkedett a majdnem kizárólag migrációs hátterű bűnözői csoportokhoz köthető, erőszakos bűncselekmények száma. Idén például 47-en hunytak el lövöldözések következtében, ami már most magasabb szám, mint a tavalyi teljes éves statisztika.
Ennek ellenére a szociáldemokraták elsősége megingathatatlannak tűnik.
Négy éve 28,3 százalékot kaptak, jelenleg is megközelítőleg ezen a szinten állnak, amihez nyilvánvalóan hozzájárul az a tény is, hogy a nyolc parlamenti pártból egyedül a szociáldemokraták kapnak majdnem kizárólag pozitív megjelenést a fősodratú média teljes spektrumán. A támogatottságuk megőrzésében, illetve visszaállításához jót tett az előző miniszterelnök, Stefan Löfven leváltása Magdalena Anderssonnal, aki az ország első női miniszterelnöke lett.