Ezúttal a Norddeutscher Rundfunk (NDR) német közszolgálati műsorszolgálató került a figyelem középpontjába. Az elmúlt hetek leleplezései után most kiderült, hogy a schleswig-holsteini műsorszolgáltató vezetősége még 2020-ban megakadályozta, hogy a Német Vöröskereszt (DRK) egyik ifjúsági otthonában történt gyermekbántalmazásról tudósítsanak. A DRK elnöke akkoriban Anette Langner szociáldemokrata politikus volt, az élettársa pedig „véletlenül” Jutta Schümann, a kieli NDR tanácsának elnöke volt. A kiszivárgott belsős e-mailekből kiderült, miként akadályozták meg három riporter munkáját.
Bár az állami semlegesség követelménye központi szerepet játszik a műsorszolgáltatási törvényekben, valójában soha nem szűnt meg a politikai befolyás. A közszolgálati sajtóorgánumokat gyakran éri az a kritika, hogy az ellenőrző szervek képviselői pártpolitikai hovatartozás szerint „baráti körökbe” tömörülnek. Ezekbe a baráti körökbe nemcsak politikusok tartoznak, hanem más, társadalmilag releváns csoportok képviselői is, akiket összeköt a pártpolitika, így a pártoknak lényegében olyan befolyásuk van a műsorszolgáltatás ellenőrzésében, amelyet nehéz alulról szétverni.
2020 óta összesen kilenc alkalmazott nyújtott be panaszt személyesen az NDR vezetőségének, mert úgy érezték, hogy a közszolgálati műsorszolgáltató egyre inkább a kormány szócsöve lett. Úgy vélték, hogy sokszor el kellett hallgatniuk bizonyos részleteket egy-egy téma során. A vádak szerint a vezetők úgy viselkednek, mint a minisztériumok sajtószóvivői. Az NDR vezetősége rendre lesöpörte az asztalról ezeket a panaszokat.
Sok minden utal arra, hogy a politikai befolyásolásnak ez a formája csupán a jéghegy csúcsa, elég csak a 2009-es Brender-ügyre visszaemlékezni. Roland Koch, Hessen akkori miniszterelnöke a ZDF igazgatótanácsában betöltött hatalmát arra használta fel, hogy megakadályozza Nikolaus Brender főszerkesztő szerződésének meghosszabbítását.