– Azt láthatjuk, hogy az európai ipar, mint egy szomjazó a sivatagban, az utolsó pillanatig felvásárol minden energiahordozót, amit csak tud – nyilatkozta lapunk megkeresésére Tóth Máté energiajogász, a Magyar Energetikai Társaság (MET) elnökségi tagja azzal kapcsolatban, hogy a Moszkvával szemben kivetett szankciók ellenére továbbra is érkeznek orosz energiahordozók Európába.
Az Európai Unió októberben hozta meg a nyolcadik szankciós csomagot Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul, így a tagállamok már több mint 1200 magánszemélyt és 115 vállalatot büntettek meg. Úgy látszik, hogy az energetikai szektort érintő szankciók ütnek vissza leginkább az unióra.
A gáz még jöhet, arra nincs szankció, bár jelenleg úgy néz ki, hogy lesz rá ársapka
– fogalmazott az energiajogász arra utalva, hogy a piaci logikát követve egy felső árkorlátozás bevezetése a kínálat visszaesését hozhatja. – Amikor Spanyolországba három hete cseppfolyósított földgáz (LNG) érkezett, egész Európa ünnepelt, végül kiderült, hogy az is orosz volt. Mert az az olcsó, az iparnak pedig minden mennyiségre szüksége van. Tehát amit most még meg tudnak venni bármilyen forrásból, azt felvásárolják, még ha az rosszallással és kommunikációs magyarázkodással is jár – fogalmazott Tóth Máté.
Az orosz kőolajjal szemben június 3-án született szankció. Az uniós határozat tilalmat rendelt el a nyersolajra és a kőolajtermékekre, amelyek Oroszországból származnak, vagy amelyeket Oroszországból exportálnak.
A dokumentum átmeneti időszakokról is rendelkezik, amelyek a tengeri kőolaj esetében az azonnali piaci tranzakciók és a meglévő szerződések esetében hat hónapig, míg a kőolajtermékek tekintetében nyolc hónapig tartanak.
Azok a tagállamok, amelyek különös mértékben függenek a csővezetéken szállított orosz olajtól – mint Magyarország –, átmenetileg mentességben részesülnek a tilalom alól.
– Tudatosan nem hagytak a szankciókban kiskapukat, persze ennek ellenére lehetnek benne hibák, de azokat inkább az élet alakította ki – fogalmazott Tóth Máté.
A litvánoknál láttuk például, hogy 45 százalék orosz olajat adnak a litván olajhoz, ami 55 százalékos túlsúllyal már litvánnak számít. Persze lehet, hogy az az eredetileg litván olaj is inkább orosz volt, de elévülési időn túl
– vélekedett.