– A hetes cikkely szerinti, úgynevezett jogállamisági eljárás olyan, mint egy fejhez tartott, csőre töltött fegyver – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Paolo Borchia, az Olaszországban kormányzásra készülő, Matteo Salvini vezette Liga európai parlamenti (EP-) képviselője. Az Identitás és Demokrácia nevű jobboldali európai pártcsaládhoz tartozó Borchia lapunknak arról is beszélt: az Európai Parlament e heti strasbourgi plenáris ülésén ismét végighallgatta a baloldali-liberális frakciókhoz tartozó EP-képviselők Magyarországgal kapcsolatban megfogalmazott aggályait a Magyarországnak szánt uniós források befagyasztásáról szóló, jogállamisági aggályokra alapozott és az uniós költségvetés védelmét célzó európai bizottsági javaslatról folytatott EP-vitán. Szerinte a vita lesújtó képet fest arról, hogyan gondolkodnak a baloldali-liberális frakciók a demokráciáról. Mint mondta,
nem tartja elképzelhetetlennek, hogy most, hogy Olaszországban a jobboldali összefogás nyerte meg a demokratikus parlamenti választást, a Giorgia Meloni vezette jobboldali kormánynak is előbb-utóbb szembe kell néznie egy jogállamisági eljárással.
„Tökéletesen tisztában vagyunk azzal, hogy egy erősen baloldali-liberális gondolkodású közeggel állunk szembe az európai porondon, engem személy szerint mégis megdöbbentett, hogy néhány nappal az olasz választások előtt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke burkoltan szankciókkal fenyegette meg Rómát, ha az új kormány alatt esetleg gondok támadnak” – magyarázta Borchia arra utalva, hogy a bizottsági elnök korábban úgy fogalmazott: Európának „megvannak az eszközei” ahhoz, hogy Olaszországgal szemben fellépjen, ha a dolgok „rossz irányba” mennek.
Az olasz EP-képviselő szerint a jelen körülmények között leginkább Brüsszel hozzáállása kapcsán lehet „rossz irányról” beszélni, hiszen az olasz állampolgárok demokratikus joga, hogy megválasszák saját országuk vezetőit, a Bizottság pedig köteles elfogadni a döntésüket.
„Egy bocsánatkérést egyébként sokan elvártunk volna, de ez nem történt meg” – tette hozzá Borchia, majd úgy folytatta: Von der Leyen nem egy egyszerű európai uniós állampolgár, hanem az Európai Bizottság elnöke, ez pedig bizonyos esetekben megkövetelné a távolságtartást, de minimum az óvatosságot.
Az EP e heti ülésszakával kapcsolatban Borchia kitért arra is: ismét terítékre került az orosz–ukrán háború, amellyel kapcsolatban a baloldal rendszerint feltétel nélkül támogatja az Oroszországgal szemben bevezetett újabb és újabb szankciókat. „Nagyon rossz szembenézni azzal, hogy az EP-képviselők továbbra sem képesek ideológiától mentesen szemlélni az összes uniós tagállamot nehéz helyzetbe hozó konfliktust, illetve annak gazdasági következményeit. Így még mindig ott tartunk, hogy azokat, akiknek a fősodortól eltérő véleménye van, a baloldali pártcsoportok képviselői jellemzően »Putyin barátainak« minősítenek, ezzel ellehetetlenítve az értelmes diskurzust az energiaválságról” – magyarázta Borchia.