Egy háború Tajvan és Kína között „egyáltalán nem opció” – hangoztatta hétfőn Caj Jing-ven (Tsai Ing-wen) tajvani elnök a kínai császárság elleni felkelés 111. évfordulójának alkalmából mondott ünnepi beszédében. A Csing-dinasztia összeomlásához vezető és a Kínai Köztársaság 1912. január 1-jei megalakulását eredményező 1911-es vucsangi felkelésre emlékező nemzeti ünnepen a tajvani államfő úgy fogalmazott:
Szeretném Peking számára világossá tenni, hogy a fegyveres konfrontáció semmiképpen sem opció a két fél számára. Csak a tajvani nép szuverenitásának, demokráciájának és szabadság iránti elkötelezettségüknek tiszteletben tartásával teremthetünk alapot a Tajvani-szoroson átívelő konstruktív párbeszéd folytatásához.
Caj Jing-ven sajnálatosnak nevezte, hogy szerinte Kína fenyegetően lép fel a Tajvani-szorosban és a térségben, és megismételte: a de facto önálló államként működő szigetország fokozza a védelmi kiadásait. Mint mondta, a 23 millió lakosú Tajvan növeli a precíziós rakéták, a hadihajók és más egyéb fegyverek gyártását annak érdekében, hogy képes legyen választ adni egy esetleges katonai fenyegetésre. Kitért arra is: a szigetország szuverenitása és demokratikus értékeinek védelme ügyében egyetértés van az összes politikai párt között.
Az elnöki beszédre reagálva a kínai külügyminisztériumnak a távirati iroda által is idézett reakciója úgy fogalmazott: a Tajvani-szorosban tapasztalható feszültség alapvető oka a tajvani kormány „függetlenségi törekvése”.
A sziget Kína elválaszthatatlan része, ezért nem is rendelkezik saját elnökkel
– fogalmazott sajtótájékoztatóján Mao Ning, a tárca szóvivője, hozzátéve: Peking hajlandó „széles teret biztosítani” a békés egyesítésnek, de nem tűri a szeparatizmust.
Nancy Pelosi amerikai demokrata házelnök augusztusi látogatását követően Kína és Tajvan között különösen megromlott a kapcsolat, Peking pedig fokozta a katonai nyomásgyakorlást Tajpej irányába. Kína mindig is saját területének tekintette Tajvant annak ellenére, hogy a sziget régóta autonóm önigazgatással rendelkezik, és Peking továbbra is a sziget „újraegyesítésén” dolgozik. Pelosi látogatása óta Peking egy sor hadgyakorlatot hajtott végre Tajvan közvetlen közelében.
Borítókép: Caj Jing-ven tajvani elnök beszél a nemzeti ünnep alkalmából a tajpeji elnöki palotában 2022. október 10-én. Tajvan „dupla tíz napként” ismert nemzeti ünnepét minden év október 10-én tartják, mivel 1911-ben ezen a napon ért véget a Vucsang-felkelés, amely a Csing-dinasztia végét és Kínai Köztársaság megalakulását eredményezte (Forrás: MTI/EPA/Daniel Ceng Shou Yi)