– Mivel nem lehet megbízni Oroszország szavában, nem lesz Minszk–3 egyezmény, amelyet az aláírás után azonnal megszegnének – szögezte a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-ak indonéziai csúcstalálkozóján bejelentkezve Volodimir Zelenszkij.
Az ukrán elnök ezzel a 2014-es és 2015-ös, nyugati közvetítéssel tető alá hozott megállapodásokra utalt, amelyek a kelet-ukrajnai tűzszünet szabályait, valamint a szakadár területek státusának rendezésére irányuló forgatókönyvet fektette le.
Annyiban alighanem jogosak is az aggályai, hogy a minszki egyezményeket a felek sosem tartották be igazán, ezzel legfeljebb egy időre befagyasztották, de meg nem oldották meg a konfliktust.
Volodimir Zelenszkij úgy vélte, hogy a lehetőséget az oroszok most is arra használnák fel, hogy összeszedjék magukat, majd újra támadásba lendüljenek.
Amellett, hogy az ukrán elnök magabiztosan nyilatkozott a győzelemről, ezúttal egy tízpontos béketervet is felvázolt.
Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy Ukrajna területi integritásának teljes visszaállítását követelik, és ez nem lehet alku tárgya.
Habár külön nem részletezik, de az ENSZ döntéseire és a nemzetközi jogra hivatkoznak, ami tehát azt jelenti, hogy a feltétel a szeptemberben annektált négy megszállt régióra, sőt a 2014-ben elcsatolt Krím félszigetre is vonatkozik.
Ehhez kapcsolódik természetesen az orosz erők teljes kivonulása az ukrán területekről, egyúttal a harci cselekmények beszüntetése. A béketerv emlékeztet rá, hogy Ukrajna eddig nem volt tagja egyik szövetségi rendszernek sem, ezért hogy a jövőben ne ismétlődhessen meg az orosz offenzíva, szintén kulcskérdés az ország biztonságának garantálása. Ennek kereteit egy nemzetközi konferencián dolgoznák ki.
A NATO-tagságról vagy semlegességről nem esik szó, de arról igen, hogy a védelmi garanciákat az euroatlanti világon belül képzelik el.
Ugyancsak érdekes az az igazság elnevezésű pont, amely az orosz háborús bűnöket vizsgáló különleges bíróság felállítását, továbbá a keletkezett károkért kártérítést követel.