A Tűzfalcsoport cikke szerint Soros György magyar–amerikai befektető tőzsdei spekulációból szerezte vagyonát, melyet most saját politikai és filozófiai programjának megvalósítására használ szerte a világon. A Nyílt Társadalom Alapítványt használja fel olyan civil és más szervezetek finanszírozására, amelyek politikai eszméit hirdetik. Pénzügyi támogatást is nyújtott a demonstrációkhoz, amelyek egy része erőszakos volt – írják.
A cikk arra is felhívta a figyelmet, hogy Soros György egyre sűrűbben száll bele a nyilvános vitákba. A Tűzfalcsoport példaként említette, amikor az Európai Uniót szólította fel, hogy „álljon szembe” Lengyelországgal és Magyarországgal.
Tavaly az Emberi Jogok Európai Bíróságáról derült ki, hogy száz állandó bírájából huszonkettőnek van kapcsolata Soroshoz köthető szervezetekkel.
A flamand politikus a szólásszabadság hanyatlására már korábban is felhívta a figyelmet, miután Thierry Breton belső piacokért felelős uniós biztos jóformán megfenyegette Elon Muskot a Twitter átvételekor.
Tom Vandendriessche ekkor azt mondta, Brüsszel nem akar szólásszabadságot, mert azt veszélyesnek tartja a rendszerére. A szabadságjog hanyatlására egy májusi felmérés is rámutatott, mely kutatás során a megkérdezett németek közel fele látta úgy, hogy a rasszizmusról szóló vádak korlátozzák a szólásszabadságot Németországban – írja a Tűzfalcsoport.
Hogyan kapcsolódik az EU-s források kifizetéséhez a Külügyek Európai Tanácsa, az ECFR?
A szervezetet tizenöt évvel ezelőtt alapították Berlinben, melynek tagnévsorában olyan befolyásos személyek állnak, mint David Hidalgo, a spanyol El País társalapítója vagy Dominique Strauss-Kahn, az IMF volt elnöke. Emellett még számos jelenlegi ENSZ-diplomata és természetesen Soros György, valamint a kormányellenes magyar NGO-kat szintén bőkezűen támogató Sigrid Rausing.
Végh Zsuzsanna, a szervezet egyik szakértője október 5-én megjelent dolgozatában arról értekezik, hogy a magyar kormány vállalásai a befagyasztott uniós források felszabadításáért cserébe ígéretesnek tűnhetnek ugyan, de ha „végre is hajtja ezeket, az intézkedések önmagukban nem elegendők ahhoz, hogy visszájára fordítsák a demokrácia leépülését”.
Érdekes párhuzam, hogy ugyanígy fogalmazott az Európai Parlamentben Daniel Freund liberális képviselő is, aki korábban a Transparency International munkatársa is volt – írja a Tűzfalcsoport.
Végh Zsuzsanna arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Bizottságnak „minden eddiginél nagyobb befolyása van arra, hogy bizonyos demokratikus elvek betartását megkövetelje”.
Az ECFR magyar származású szakértőjéről, Végh Zsuzsannáról többek között érdemes azt is tudni, hogy
- a German Marshall Fund regionális szakértője;
- a Freedom House Magyarországot leminősítő 2021-es és 2022-es országjelentésének szerzője;
- a CEU korábbi kutatója és programkoordinátora;
- a Bajnai-kormány külügyminisztériumának egykori alkalmazottja.
A Reuters forrásai szerint Brüsszel nem bízik a magyar kormányban, és az uniós pénzek folyósítását csak feltételesen hagyná jóvá, ami azt jelenti, hogy a bizottság bármikor visszatarthatja a következő részlet átutalását, ha valami nem tetszik neki – tette hozzá a lap.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Borítókép: Soros György magyar származású amerikai üzletember (Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)