Belgium eddigi legnagyobb bűnügyi pere kezdődik a mai napon, több mint hat évvel a Brüsszelben elkövetett robbantásos merényletek után.
Az elkövetkezendő hónapokban érintettek százai tesznek tanúvallomást a 2016-os terrorcselekményről, amelyben 32 ember vesztette életét, több százan pedig megsebesültek, nem beszélve arról, hányan szenvednek a mai napig is a traumától.
– Nem várok válaszokat a per során, egyszerűen csak szembesíteni szeretném magam avval, mire képesek egyes emberek – nyilatkozta az AFP hírügynökségnek az egyik túlélő, aki sok más áldozathoz hasonlóan mentális problémákkal küszködik a merénylet óta. Mások ezzel szemben abban bíznak, hogy a tárgyalások lezárultával és a vádlottak elítélésével pontot tehetnek erre a borzalmas fejezetre az életükben.
A tárgyalások előkészítése már szeptemberben megkezdődött, ám ezt követően elhalasztották a folytatást egy vita miatt, amely arról szólt, hogy a vádlottakat golyóálló üvegfalú fülkékbe helyezzék-e el a tárgyalóteremben. Bár a sértettek így nagyobb biztonságban érezhették volna magukat, végül nem állítanak fel külön kabinokat a terrorcselekedet feltételezett kitervelőinek. A védőügyvédek ugyanis arról panaszkodtak, hogy ezzel a vádlottakat ketrecekbe helyezik, mint a vadállatokat, és nem tudnak kommunikálni velük.
2016. március 22-én a belga főváros repülőterén és egyik forgalmas metróállomásán három öngyilkos merénylő hajtotta végre a támadásokat, amelyek mögött vélhetően az Iszlám Állam azon kilenc dzsihadistája állt, akik most a vádlottak padjára ülnek.
Ahogyan lapunk is megírta, a tizedik vádlott, a terroristasejt vélt vezetője a hatóságok szerint már életét vesztette.