Szemtanúk szerint összesen négyszer nyitottak tüzet egy zsinagógára a németországi Essenben. A támadásban szerencsére senki sem sérült meg, de a hatóságok szerint politikai vagy vallási indíttatású lehetett a fegyveres támadás. A lövések az üvegezett bejárati ajtót találták el, így valamennyi golyó az épületen belül ért földet. Herbert Reul, a tartomány belügyminisztere a sajtónak azt mondta:
– Mélységesen megdöbbentett az esseni régi zsinagóga elleni támadás. A zsidó közösség biztos lehet abban, hogy mindent megteszünk az elkövető mielőbbi azonosítása érdekében.
A belügyminiszter azt is elmondta, hogy egy biztonsági kamera rögzítette a támadást, de a kép minősége olyan rossz, hogy időbe telik, amíg azonosítani tudják az elkövetőt.
Hendrik Wüst tartományi miniszterelnök a Twitteren így kommentálta az esetet: „Szilárdan kiállunk az észak-rajna-vesztfáliai zsidók mellett, és megvédjük őket a gyűlölettől és az erőszaktól. A zsidó élet része hazánknak, részünk – ma és mindennap.”
A jelek szerint azonban sokkal nehezebb dolga van a hatóságoknak, mint azt gondolnák Németországban, hiszen Nyugat-Európában olyan mértékben megszaporodott a vallási gyűlölet, hogy az ilyen bűncselekmények már szinte mindennaposak, az antiszemitizmus rég nem látott méreteket öltött.
A hatóságok szerint Németországban naponta átlagosan öt zsidóellenes bűncselekményt követnek el, ez derül ki a kormány válaszából, amelyet a német parlament baloldali pártja tett fel a kabinetnek.
A kormány szerint idén eddig 1555 antiszemita bűncselekményt regisztráltak országszerte, ebből 55 esetet minősítettek erőszakos bűncselekménynek. A szövetségi kormány a válaszában az erőszakos cselekmények mellett számos más bűncselekményt is felsorol, ilyen például a gyűlöletkeltés és uszítás, a becsületsértés, a vagyoni károkozás és az alkotmányellenes szervezetek jeleinek használata, ami többnyire a horogkereszt viselését jelenti Németországban.
A V4NA Hírügynökség cikke szerint a németországi zsidóság élete 2015 óta változott meg jelentősen, amikor több százezer migráns érkezett az iszlám kulturális területről Németországba. Malca Goldstein-Wolf zsidó aktivista szerint
a muszlim zsidógyűlölet jelenti a legnagyobb veszélyt a németországi zsidó életre. Viszonylagosan jóval kevesebb az erőszakos jobboldali szélsőséges, de vannak muszlimok tömegei, akik nem félnek fizikailag megtámadni a kipát viselő zsidókat, és teljesen gátlástalanul élik ki a zsidógyűlöletüket.
2021-ben sem volt jobb a helyzet, főleg Berlinben, ahol 661 eljárást indítottak antiszemita bűncselekmények miatt, ez óriási növekedés a 2020-as adathoz képest, ami 417 esetről számolt be.