Egyre keményebben büntetik a klímaaktivistákat Európában

Az utóbbi hónapokban Európa-szerte egyre meghökkentőbb akciókkal igyekeznek felhívni klímaaktivisták a figyelmet arra, hogy az éghajlati változások ellen cselekedni kell. Az eddigi tiltakozásaik alkalmával utakat zártak el, repülőterek kifutópályáit foglalták el vagy éppen festményeket rongáltak. A vezetők figyelme pedig nem az éghajlatváltozás kihívásaira, hanem az elkövetett bűncselekményekre irányult, amelyek ellen egyre szigorúbban lépnek fel az európai országok.

Forrás: Deutsche Welle2022. 12. 11. 6:55
KLIMT, Gustav
Bécs, 2022. november 15. Biztonsági õr vezeti el az Utolsó Nemzedék nevû környezetvédelmi csoport egyik aktivistáját (b), miután társával olajjal öntötték le Gustav Klimtnek a bécsi Leopold Múzeumban õrzött Élet és halál címû festményét 2022. november 15-én. A másik aktivista a képet védõ üvegtáblához ragasztotta magát. A kép a védõüveg miatt sértetlen maradt. Az aktivisták akciója miatt a múzeum több termét le kellett zárni a látogatók elõtt, a rendõrök a helyszínre érve felvették az elkövetõk adatait. MTI/AP/Letzte Generation Österreich Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

London lesújt az aktivistákra

Az Egyesült Királyság adta eddig a legszigorúbb választ a tiltakozók cselekedeteire.

Az elmúlt hónapokban a brit hatóságok több száz klímaaktivistát tartóztattak le, csak Londonban 182 ember ellen emeltek vádat különböző bűncselekmények miatt október óta.

A héten a Just Stop Oil aktivistacsoport két tagját 21 és 28 napos börtönbüntetésre ítélték, amiért behatoltak egy olajraktár területére. A szervezet, amely a gáz- és olajipari engedélyek azonnali betiltását követeli az Egyesült Királyságban, azt állítja, hogy összesen 24 tagjuk van börtönben.

Az a meggyőződésem, hogy meg kell érezniük a törvény erejét azoknak, akik szembemennek vele

– közölte Rishi Sunak brit miniszterelnök.

 

Berlin és Párizs se hagyja szó nélkül az akciókat

A Letzte Generation nevű német éghajlatvédelmi csoport tagjai számos különböző akcióval hívták fel a figyelmet a klímaváltozásra – és főleg magukra.

Pár napja a bajor tartományi főváros, München repülőterének védett övezetébe hatoltak be, ahol ragasztóval az egyik kifutópályához vezető gurulóút burkolatához rögzítették magukat – írta meg lapunk is.

Bajorországban, ahol a törvények hosszabb előzetes letartóztatást tesznek lehetővé, mint más német tartományokban, legalább két aktivista tölti a karácsonyt rács mögött, amiért júliusban eltorlaszoltak egy müncheni autópályát.

A Letzte Generation Berlinben is elzárt egy autóutat novemberben, ami óriási felháborodást okozott. Az úttorlasz ugyanis késleltette egy autóbalesetet szenvedett nő elszállítását a helyszínről, aki később belehalt sérüléseibe.

Ennek az egésznek semmi köze a demokratikus vitához. A bűnözők ellen gyors és következetes eljárást kell indítani

– ítélte el a klímaaktivisták cselekedeteit Nancy Faeser. A német belügyminiszter szorosabb együttműködést sürgetett a tartományok között a tüntetések megakadályozásának érdekében.

Az Utolsó Nemzedék klíma védelmi csoport elzárta a németországi müncheni nemzetközi repülőtér (MUC/EDDM) két kifutópályájának egyikét, ezért azokat ideiglenesen be kellett zárni. 2022.12.08-án. (Forrás:  FL360aero /Twitter)
A Letzte Generation klímavédelmi csoport elzárta a németországi müncheni nemzetközi repülőtér két kifutópályájának egyikét 2022. december 8-án Fotó: FL360aero/Twitter

Franciaországban a Dernière Rénovation aktivistacsoport két tagja ellen indítottak eljárást, amiért füstbombákkal zavarták meg a Tour de France kerékpárversenyt júliusban. Az államügyész azonban a maximálisan kiszabható két év börtönbüntetés helyett fejenként 500 eurós pénzbírsággal büntette őket.

A csoport a napokban sem volt rest, olasz testvérszervezetével, az Ultima Generazionével együtt pénteken eltorlaszolták a Mont Blanc-alagút bejáratát, a francia oldalon Chamonixnál, az olaszon pedig Courmayeurnél.

Az aktivisták a hóesésben elfoglalták az úttestet, és a „Gázt nem!” jelszót skandálták, amíg a rendőrség fel nem oszlatta a megmozdulást.

A demonstrálók a francia és az olasz kormányra akartak nyomást gyakorolni, hogy tegyenek lépéseket az általános éghajlatváltozás ellen. – Ma eltorlaszolunk egy utat, hogy új utat nyissunk a jövő gyermekeinek – fogalmazott egy fiatal tüntető az MTI beszámolója szerint.

Művészet elleni vandalizmus

Nagy felháborodást keltett, hogy európai galériák híres festményeit is célba vették a demonstrálók.

Két hónap szabadságvesztésre ítélt egy holland bíróság két belga klímaaktivistát, akik támadást intéztek Johannes Vermeer holland festő Leány gyöngy fülbevalóval című világhírű festménye ellen.

A tiltakozók a műalkotásnak otthont adó hágai Mauritshuis Múzeumban paradicsomsűrítménnyel öntötték le a festményt, ám a védőüvegnek köszönhetően nem esett baja.

Ezt megelőzően a Just Stop Oil aktivistái levessel öntötték le Vincent van Gogh holland művész Napraforgók című alkotását a londoni Nemzeti Képtárban. Hasonlóan járt Claude Monet egyik festménye is Németországban, a francia művész alkotására krumplipürét borítottak a Letzte Generation tagjai.

Novemberben pedig a Letzte Generation Österreich nevű osztrák csoport aktivistái öntötték le olajjal Gustav Klimtnek a bécsi Leopold Múzeumban őrzött Élet és halál című festményét.

Borítókép: Biztonsági őr vezeti el a Letzte Generation nevű környezetvédelmi csoport egyik aktivistáját, miután társával olajjal öntötték le Gustav Klimtnek a bécsi Leopold Múzeumban őrzött Élet és halál című festményét 2022. november 15-én (Fotó: MTI/AP/Letzte Generation Österreich)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.