Migránscsempész-hálózatot állított elő az Europol

Az uniós szervezet tájékoztatása szerint a bűnözői hálózat iraki migránsok eljutását szervezte Bagdadból az Európai Unióba.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 12. 08. 18:17
Az Europol jelentése szerint az év eleje óta 61 embert tartóztattak le, mert illegális bevándorlókat csempésztek az Európai Unióba Belaruszon keresztül. A gyanúsítottak személyenként 3-15 ezer eurót számoltak fel szolgáltatásaikért, a teljes pénzforgalmat legalább 16 millió euróra becsülik.
(Forrás: NEXTA / Twitter)
Az Europol jelentése szerint az év eleje óta 61 embert tartóztattak le, mert illegális bevándorlókat csempésztek az Európai Unióba Belaruszon keresztül. A gyanúsítottak személyenként 3-15 ezer eurót számoltak fel szolgáltatásaikért, a teljes pénzforgalmat legalább 16 millió euróra becsülik. (Forrás: NEXTA / Twitter)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iraki migránsok uniós bejutását segítő migránscsempész-hálózat 61 feltételezett tagját állították elő Németországban, Litvániában és Lengyelországban – közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete (Europol) csütörtökön.

Az uniós szervezet tájékoztatása szerint a főként szíriai és török állampolgárokból álló bűnözői hálózat iraki migránsok eljutását szervezte Bagdadból az Európai Unióba.

Az Irakban toborzott migránsok Törökországon keresztül repülővel Oroszországba, majd onnan szintén repülőgéppel Belaruszba utaztak, mielőtt Lettország, Litvánia vagy Lengyelország határain keresztül beléptek volna az unióba.

A végső állomás túlnyomórészt Németország és Finnország volt.

A bűnözői hálózat több mint száz esetben juttatta migránsok csoportjait az Európai Unióba. A gyanúsítottak a migránsoktól 3–15 ezer euró (1,2 millió–6,2 millió forint) közötti összeget kértek, a becsült pénzmozgás értéke meghaladja 16 millió eurót.

Az észt, a német, a lett, a litván és a lengyel nemzeti hatóságok december 7-én végrehajtott művelete során a csoport által szervezett 12 illegális határátlépést jegyeztek fel, melynek során harminc migráns uniós belépését akarták megvalósítani.

A csoport tevékenységének részleteit ismertetve közölték, a migránscsempészetben résztvevők többségében személyesen nem ismerték egymást. A kifizetéseket a közvetítőkkel működő, nem hivatalos hawala rendszer segítségével és kriptovaluta használatával rendezték. A főként ukrán állampolgárságú sofőröket a migránsokról végső érkezési helyükön készült fényképek ellenében fizették ki.

Az Europol beszámolt arról is, hogy egyeseket magukra hagytak, miután Belaruszba érkeztek. Mivel a migránsok nem tudtak visszatérni hazájukba, maguk szervezték meg az unióba vezető illegális határátlépésüket.

Többségük a közösségi média üzenetküldő felületein elérhető számos csoport egyikét használta arra, hogy a határ menti területekről főként Németországba jusson.

A járművezetők fejenként 500 és 1000 euró közötti összeget kértek.

A migránsok gyakran életveszélyes körülmények között megtett utazásokról számoltak be. Egy esetben Németországban egy migránst holtan találtak, akit a sofőr súlyos egészségi állapotban hagyott magára a német–lengyel határ közelében – tájékoztatott az uniós rendőrségi együttműködési szervezet.

 

Borítókép: Az Europol jelentése szerint az év eleje óta 61 embert tartóztattak le, mert illegális bevándorlókat csempésztek az Európai Unióba Belaruszon keresztül. A gyanúsítottak személyenként 3–15 ezer eurót számoltak fel szolgáltatásaikért, a teljes pénzforgalmat legalább 16 millió euróra becsülik.
(Forrás: NEXTA/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.