Svédország kiadta Törökországnak a PKK egyik tagját

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter üdvözölte a döntést.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 12. 03. 16:29
CAVUSOGLU, Mevlüt; STOLTENBERG, Jens
Isztambul, 2022. november 3. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter a Jens Stoltenberg NATO-fõtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatón Isztambulban 2022. november 3-án. Stoltenberg kijelentette, hogy Svédország és Finnország teljesítette azokat a vállalásokat, amelyeket a NATO-csatlakozásuk kapcsán Törökországnak tett, különös tekintettel Ankarának a terrorizmus elleni harccal kapcsolatos aggályaira. MTI/EPA/Erdem Sahin Fotó: Erdem Sahin
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svédország kiadta pénteken Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szakadár kurd szervezet egyik tagját – jelentette szombaton az Anadolu török hírügynökség. Mahmut Tat 2015-ben kért menedékjogot Svédországban, miután Törökországban hat év, tíz hónapi börtönbüntetésre ítélték a PKK-val való kapcsolata miatt. Az Anadolu jelentése szerint a menedékkérelmét elutasították.

A TRT török állami televízió jelentése szerint Tatot pénteki isztambuli megérkezése után után őrizetbe vették, majd a szombati bírósági kihallgatás után börtönbe szállították.

Svédország és Finnország májusban nyújtotta be csatlakozási kérelmét a NATO-hoz Ukrajna Oroszország általi megtámadása miatt, de Törökország kifogásolta a felvételüket arra hivatkozva, hogy Svédország és – kisebb mértékben – Finnország a Törökország és az Európai Unió által terrorszervezetnek tartott PPK és más csoportok tagjainak ad menedéket.

Ankara követeli továbbá Fethullah Gülennek, az Egyesült Államokban élő hitszónoknak a kiadatását, akit Ankara a 2016. évi, Recep Tayyip Erdogan török elnök elleni puccskísérlet megszervezésével vádol.

Stockholm és Helsinki tagadja, hogy fegyvereseknek adna menedéket, de megígérte, hogy együttműködik Törökországgal, és feloldja a szíriai török hadműveletek miatt elrendelt fegyverembargót.

A NATO konszenzussal hozza meg döntéseit, így a két ország felvételéhez szükség van mind a harminc tagállam támogatására. Csak Törökország ellenzi a felvételüket.

 

A nemrégiben hivatalba lépett új svéd kormány nyitottabb a tárgyalásokra, és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter a héten úgy ítélte meg, hogy a két ország „kedvező lépéseket” tett.

 

„Törvénymódosításokat fogadtak el, és mindez kedvező fejlemény” – mondta Cavusoglu Bukarestben, a NATO külügyminiszteri értekezletének szünetében tartott sajtóértekezletén.

 

Borítókép: Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter a Jens Stoltenberg NATO-fõtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatón Isztambulban 2022. november 3-án. (Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.