Mindeközben egészen Albániáig eljutott az a felvétel, melyen Robert Jenrick brit bevándorlásügyi államtitkár egy menekültközpontban tett látogatása során azt mondta: – Fantasztikus csapattal találkoztam, akik éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy felkutassák az albánokat, letartóztassák, majd buszokkal a repülőtérre szállítsák őket, hogy onnan visszatoloncolják őket Tiranába. Hétfőn az albán külügyminisztérium Alastair King-Smith brit nagykövetet is beidézte, arra hivatkozva, hogy Jenrick nyilatkozata sérti a kétoldalú együttműködés pozitív szellemét.
Lábbilincset egyébként nem csak az albán bevándorlók kapnak: egyre több migránst látnak el az elektromos nyomkövető eszközzel, különösen amióta fokozódott a migráció a Franciaországot és az Egyesült Királyságot összekötő La Manche csatornán. A gyakorlat azonban széles körű felháborodáshoz vezetett: a civil szervezetek szerint a nyomkövetőkkel automatikusan bűnözőkként tekint London a bevándorlókra, továbbá sérti a magánéletet is.
Szerintem ez felháborító. A menekültek nem szöknek meg. Nincs olyan adat, amely azt mutatná, hogy igen, soha nem tették. Azért vannak itt, hogy menedékjogot kérjenek, akkor miért akarnának megszökni?
– vélekedett Clare Moseley, a Care4Calais szervezet alapítója.
A legfrissebb statisztikai adatok szerint Albániából érkeztek a legtöbben tavaly az Egyesült Királyságba, közel 13 ezren.
Őket az afgánok követték, szeptemberig több mint 4700-an érkeztek, utánuk következtek az irániak mintegy 3600-an, majd az irakiak valamivel több mint háromezren. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint nem véletlen, hogy az albánok tömegesen hagyják el hazájukat, ugyanis Európában a balkáni országban a legalacsonyabb a fizetés. Sokan az Egyesült Királyságba érve sem a bejelentett munkát választják, mert a feketegazdaság és a kábítószer-kereskedelem sokkal vonzóbb számukra a magasabb pénzkereseti lehetőség miatt.
A múlt évben még a Boris Johnson vezette kormány kilátásba helyezte, hogy Ruandába telepítsék át az országba érkező illegális bevándorlókat, még az erről szóló egyezményt is megkötötték a kelet-afrikai országgal – egyelőre azonban még senkit sem telepítettek át. A kitoloncolást az Emberi Jogok Európai Bírósága akadályozta meg az utolsó pillanatban, múlt hónapban azonban a brit legfelsőbb bíróság kimondta a gyakorlat jogszerűségét. A testület nemrégiben ugyanakkor lehetővé tette azt is, hogy a kitoloncolásra váró migránsok fellebbezhessenek ruandai áttelepítésük ellen.
Borítókép: Migránsok kelnek át a Franciaországot és az Egyesült Királyságot összekötő La Manche csatornán 2022. január 23-án. (Fotó: AFP/Stephane Duprat)