Bírálta az ENSZ a halálbüntetés alkalmazását Iránban

Az iráni igazságszolgáltatás közlése szerint eddig négy embert akasztottak fel a tüntetésekkel összefüggésben.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 01. 10. 12:46
Teherán, 2022. szeptember 20. Felgyújtott rendõrségi motorkerékpár ég az úttest közepén Teheránban 2022. szeptember 19-én. Az iráni fõvárosban tüntetõk vonultak utcára tiltakozásul annak a fiatal nõnek a halála miatt, aki az erkölcsrendészeti õrizetbevételt követõen halt meg. A 22 éves Masa Aminit azért tartóztatták le, mert nem viselte az elõírás szerint kötelezõ ruhadarabot, a muzulmán nõk haját eltakaró kendõt, a hidzsábot. MTI/AP/ Fotó: - Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hónapok óta tartó országos tüntetések elfojtása érdekében az iráni kormány fegyverként használja a halálbüntetést, amely a tiltakozók megölésének és a félelemkeltésnek az eszközévé vált – jelentette ki az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden kiadott közleményében. „A bűnügyi eljárások fegyverként való használata azok ellen, akik alapvető jogaikat gyakorolják – mint például demonstrációkat szerveznek vagy részt veszek ezeken –, államilag szentesített gyilkolással ér fel” – olvasható Volker Türk közleményében. A főbiztos szerint a halálos ítéletek olyan eljárások eredményeként születettek, amelyek nem felelnek meg a nemzetközi normáknak, sőt kifejezetten sértik az emberi jogokat.

Az iráni igazságszolgáltatás közlése szerint eddig négy embert akasztottak fel a tüntetésekkel összefüggésben, közülük kettőt szombaton, amiért állítólag megölték a Bászidzs rendvédelmi alakulat egyik tagját. Jogvédők tudomása szerint legalább 26 embert ítéltek halálra „a tüntetők megfélemlítését szolgáló kirakatperekben”, és az ENSZ-hivatal értesülései szerint két további kivégzés bármelyik pillanatban megtörténhet.

A halálbüntetés kiszabásával végződő pereknél nagyon sok az eljárási hiba, gyakran sérül a tisztességes eljáráshoz való jog, például úgy, hogy pontatlanul fogalmazzák meg a vádemelési javaslatot, a vádat, a vádlottak nem választhatnak ügyvédet, kínzással kényszerítenek ki vallomásokat, illetve az elítéltek érdemben nem fellebbezhetnek – írta a főbiztos. A tüntetéseket egy 22 éves kurd nő, Mahsza Amini halála váltotta ki szeptemberben, aki az erkölcsrendőrség őrizetében halt meg, miután szemtanúk szerint megverték. A demonstrációkkal kapcsolatos kivégzéseket már számos ország elítélte.

Borítókép: Felgyújtott rendőrségi motorkerékpár ég az úttest közepén Teheránban 2022. szeptember 19-én (Fotó: MTI/AP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.