Az ouagadougou-i vezetés hétfőn közölte, hogy felmondja a Párizzsal 2018-ban kötött katonai megállapodását, amelynek részeként francia katonák harcolhattak a felkelőcsoportok ellen a nyugat-afrikai ország területén. A Burkina Fasót irányító junta arra hivatkozott, hogy az ország saját erejéből akarja megvédeni magát.
A megállapodás rendelkezéseivel összhangban a felmondás az írásbeli értesítéstől számított egy hónapon belül lép hatályba. A kérés teljesítésével eleget teszünk az egyezség rendelkezéseinek
– olvasható a francia diplomáciai tárca állásfoglalásában, amely szerint az értesítést kedden vették kézhez.
A 21 millió lakosú Burkina Fasóban több fegyveres csoport aktív, amelyek közül néhány az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezet csatlósa. A szélsőséges csoportok ráadásul kiterjedt térségeket ellenőriznek a részben a Száhel-övezetben található országban. Franciaország különleges alakulatainak mintegy 200-400 fős kontingensét állomásoztatja az országban.
A francia csapatok tavaly hagyták el a Burkina Fasóval szomszédos Mali területét, miután megromlottak a kapcsolatok a helyi juntával, és Oroszország egyre nagyobb befolyást szerzett az egykori francia gyarmaton.
Korábbi cikkünkben is beszámoltunk arról, hogy Burkina Faso tavaly szeptember 30-án államcsínnyel hatalomra került új vezetése úgy döntött, felmondja Franciaországgal kötött katonai megállapodását, amelynek részeként francia katonák harcolhattak a felkelőcsoportok ellen a nyugat-afrikai ország területén – közölte hétfőn az ouagadougou-i kormány arra hivatkozva, hogy az ország saját erejéből akarja megvédeni magát.
A jelen helyzetben nem látjuk, hogyan lehetünk még ennél is világosabbak
– hangoztatta a döntést illetően Burkina Faso kormányszóvivője, Rimtalba Jean Emmanuel Ouedraogo az állami televízióban. Mint mondta,
a döntés nem köthető semmiféle különös eseményhez, mert „a dolgok normális menete”, hogy Franciaország visszaadja Burkina Fasónak a felelősséget saját védelméért, az egy hónapos határidőt pedig az egyezség tartalmazza.
A 2018-ban kötött katonai megállapodás felfüggesztését követően egy hónap határidőt szabtak a francia csapatok távozására – jelentette be az állami televízió szombaton.
Emmanuel Macron francia elnök vasárnap még arról beszélt, hogy a helyzet tisztázását várja Ibrahim Traoré századostól, a szeptember 30-i államcsíny után hatalomra került ideiglenes elnöktől.