– Sosem lehet kizárni ebben a helyzetben, de a jelenlegi kínai politika, úgy gondolom, elég józan ahhoz, hogy ezt ne tegye meg, viszont nyilvánvalóan levegőben tartja a feszültséget – magyarázta lapunk megkeresésére Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő. Az elemző szerint a tajvani külügyminiszter, Joseph Vu által megjelölt 2027-es dátum csupán hozzávetőleges jóslat, ugyanis Kína jelenlegi hadereje nem lenne képes a szigetországot elfoglalni. – Úgy gondolom, a jelenlegi kínai politika tervei között nem szerepel Tajvan megtámadása, de hogy négy-öt év múlva mi lesz, azt nem lehet tudni – fogalmazott a szakértő. A tajvani külügyminiszter szerint azért is mutat Peking egyre nagyobb hajlandóságot a szigetország megtámadására, mert igyekszik elterelni a figyelmet a belpolitikai problémákról. Ráadásul, 2024-ben kezdheti meg negyedik ciklusát Hszi Csin-ping kínai elnök, és ha addig nem tud felmutatni semmilyen eredményt – állítja Tajpej –, akkor a szigetország lerohanásával próbálhat meg bekerülni a történelemkönyvekbe.
Közeleg a tajvani háború?
Gyarmati István arra hívta fel a figyelmet, komoly jelei vannak annak, hogy Kína elérte hatalmának csúcspontját és egy visszaesés kezdődött az országban. Példaként megemlítette, hogy az ország lakossága – évtizedek óta először – közel egymillió fővel, 1,4 milliárdra csökkent tavaly év végére, emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy India várhatóan még ebben az évben leelőzi a távol-keleti nagyhatalmat.
A biztonságpolitikai szakértő arról is beszélt, hogy a népességszámra vonatkozó tendencia alól a gazdaság sem lesz kivétel, ez azonban nem fogja a kínai agresszió mértékének csökkenését okozni.
Sőt, a pekingi vezetés gondolhatja úgy is, hogy a nemzeti terveket még addig kell végrehajtani, amíg nem túl látványos a visszaesés. Joseph Vu szintén arról beszélt a Sky News brit televíziós csatornának adott interjújában, hogy egyértelműen látszik a kínai gazdaság romlása. „Amennyiben Hszi nem képes úrrá lenni a belpolitikai helyzeten, külpolitikai krízist fog teremteni, amivel elterelheti a lakosság figyelmét, vagy megmutathatja az embereknek, hogy mégiscsak elért valamit” – tette hozzá a tajvani külügyminiszter.
Kínai támadás – kell tőle tartani?
Amit Kína biztosan meg tud tenni, szét tudja rombolni Tajvant. Ehhez megvannak a szükséges eszközei, nukleáris fegyverek bevetése nélkül is
– vázolta fel Gyarmati István, milyen kimenetele lehet egy esetleges tajvani háború kirobbanásának.
Ukrajna tavaly februári megtámadása után egyre gyakrabban felmerült az a kérdés a nemzetközi politikában és a világsajtóban is, hogy Tajvan a posztszovjet ország sorsára juthat-e. A szakértő ezzel kapcsolatban elmondta, noha a szigetország sokkal kisebb, mint Ukrajna, a Kínát és Tajvant elválasztó tengeren keresztül kellene átkelniük a kínai erőknek ahhoz, hogy megszállják az országot.
Egy tengeri átkelés rendkívül kockázatos, veszélyes művelet – különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy ott állomásozik egy amerikai flotta is, amely nyilvánvalóan ennek meghiúsításában nagy szerepet játszana
– fogalmazott a szakértő.