Másnap, május 7-én, vasárnap nagyszabású koronázási koncertet tartanak a legnagyobb és legősibb brit királyi rezidencián, a London nyugati határában található windsori kastélyban.
A rendezvényen, amit a BBC brit közszolgálati médiatársaság rendez és közvetít, a legnagyobb világsztárok lépnek majd fel, de a Buckingham-palota még nem hozta nyilvánosságra a résztvevők pontos névsorát. A több ezer fős közönséget a BBC által szervezett országos sorsoláson választják ki, a szerencsés nyertesek mindegyike két ingyenes jegyet kap.
A világsztárok mellett az eseményen fellépnek olyan kórusok, amelyeket Nagy-Britannia által befogadott menekültek alapítottak, de fellépnek az állami egészségügyi szolgálat (NHS), valamint a LMBTQ-közösség tagjaiból verbuválódott énekegyüttesek is.
A nagyszabású rendezvények központi elemei közé tartozik majd a Nagy koronázási ebédek elnevezésű utcabálsorozat, amit országszerte a helyi lakóközösségek szerveznek szintén a koronázás másnapjára, várhatóan többmilliós részvétellel.
Soron kívüli munkaszünetet hirdetett a brit kormány május 8-ra, hétfőre, amikor a jótékonykodásé lesz a főszerep.
III. Károly király életének 75. évében jár, így az angol-brit monarchia évezredes történetében ő lesz a legidősebb uralkodó, akit megkoronáznak.
Édesanyja hatalmas pompával kísért koronázási szertartása háromórás volt, a ceremóniára csaknem kilencezren voltak hivatalosak. Az udvar már jelezte, hogy III. Károly májusi koronázási ceremóniája rövidebb, külsőségeiben szerényebb lesz és sokkal kevesebb meghívott vendég előtt tartják.
A London közepén, a parlamenttel szemben található Westminster-apátság több mint kilencszáz éve az angol-brit uralkodók koronázó temploma. Ott koronázták meg 1953. június 2-án, trónra lépése után mintegy másfél évvel az akkor 27 éves II. Erzsébet királynőt, III. Károly édesanyját is, aki életének 97., uralkodásának 71. évében, tavaly szeptember 8-án hunyt el a skóciai Balmoral kastélyban. A hagyomány szerint attól a pillanatól a trónörökös, Károly a brit uralkodó.
A közelmúltban megírtuk, hogy a brit kormányt is bevonhatják a királyi családon belüli viszálykodásába, a Buckingham-palota tisztviselői szerint ugyanis Rishi Sunak kormányfőnek kell döntenie abban a vitában, hogy meghívják-e Harryt édesapja, III. Károly király és felesége, Kamilla királyné koronázási ceremóniájára.
Harry herceg önéletrajzi könyvének megjelenése óta a feszültség egyre nő, a királyi családhoz közel álló források pedig úgy vélik, mindezt tovább szítaná, ha az uralkodó utasítaná el, hogy fia ott legyen a májusi 6-i szertartáson a Westminster-apátságban.