Amnesztiát hirdetett Irán az iszlám forradalom évfordulóján

Több tízezer fogvatartottat engedtek szabadon vagy csökkentették börtönbüntetésének időtartamát.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 02. 05. 15:29
null
Teherán, 2022. szeptember 20. Felgyújtott rendőrségi motorkerékpár ég az úttest közepén Teheránban 2022. szeptember 19-én. Az iráni fővárosban tüntetők vonultak utcára tiltakozásul annak a fiatal nőnek a halála miatt, aki az erkölcsrendészeti őrizetbevételt követően halt meg. A 22 éves Masa Aminit azért tartóztatták le, mert nem viselte az előírás szerint kötelező ruhadarabot, a muzulmán nők haját eltakaró kendőt, a hidzsábot. MTI/AP/ Fotó: -
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iránban több tízezer fogvatartott részesül amnesztiában vagy börtönbüntetése időtartamának csökkentésében az iszlám forradalom 44. évfordulója alkalmából. A döntés az IRNA állami hírügynökség vasárnapi jelentése szerint számos, a kormányellenes tüntetések miatt őrizetbe vett embert is érint. „Azok, akik ellen nem kémkedés, külföldi szervezetekkel fenntartott kapcsolatok, gyilkosság vagy állami tulajdon rongálása miatt emeltek vádat, illetve ügyükben nincs magánvádló, amnesztiában részesülnek” – jelentette a hírügynökség, hozzátéve, hogy az amnesztiát Ali Hamenei ajatollah, az ország legfelsőbb vallási és politikai vezetője hirdette ki.

 

Az iráni aktivisták által az Egyesült Államokban működtetett HRANA hírügynökség információi szerint a szeptember közepe óta tartó megmozdulásokkal kapcsolatban már mintegy húszezer embert vettek őrizetbe.

 

A tiltakozásokat Mahsza Amini, egy 22 éves iráni kurd nő halála váltott ki. A nőt letartóztatta az erkölcsrendészet, mert állítólag megsértette az ország szigorú öltözködési szabályait, majd az őrizetben meghalt. A hatóságok „zavargásokról” beszélnek, és Irán külföldi ellenségeit, illetve azok ügynökeit teszik felelőssé. Mindeközben szombaton Mir Hoszein Muszavi, az ország egyik korábbi, évek óta házi őrizetben lévő kormányfője országos referendum kiírását sürgette egy új alkotmányról. A miniszterelnöki tisztséget 1981-től 1989-ig betöltő Muszavi a Kaleme ellenzéki weboldalon közzétett kiáltványában leszögezte: Irán jelenlegi politikai berendezkedése, amely a végső döntést egy legfelsőbb vezető kezébe adja, már nem működőképes.

A korábban az iráni teokrácia sziklaszilárd hívének számító Muszavi egyúttal alkotmányozó bizottság felállítását sürgette. Negyvennégy évvel ezelőtt, 1979. február 1-jén az iszlám forradalom vezéralakja, Rúhollah Khomeini ajatollah hazatért franciaországi száműzetéséből, és átvette az irányítást Iránban, ahonnan Mohammed Reza Pahlavi sah néhány nappal korábban elmenekült. Ezzel véget ért Irán 2500 éven át tartó monarchikus berendezkedése, és létrejött az Iráni Iszlám Köztársaság.

Borítókép: Felgyújtott rendőrségi motorkerékpár ég az úttest közepén Teheránban 2022. szeptember 19-én (Fotó: MTI/AP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.