Egyetemi előadás a fehérek fejbelövéséről

Az USA-ban már a legszélsőségesebb, gyűlöletkeltő woke-eszmék sem keltenek megrökönyödést, olyan mértékben beépültek a köztudatba ezek a destruktív ideológiák. Szinte az is visszhang nélkül maradt, hogy a fehér emberek fejbelövéséről fantáziált egy bírósági pszichiáternő a Yale Egyetemen tartott beszédében.

Munkatársunktól
2023. 02. 19. 14:56
The campus of Yale University. /AFP Photo
The campus of Yale University. /AFP Photo Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Időnként arról fantáziálok, hogy egy revolver egész tárát beleürítem az első fekete bőrű ember fejébe, aki az utamba kerül, majd eltemetem a testét, letörlöm a vért a kezeimről és megbánás nélkül, ruganyos léptekkel elsétálok. Mintha tettem volna egy kib…szott szívességet a világnak” – könnyen elképzelhető, hogy milyen visszhangja lenne annak, ha valaki nyilvánosan ilyen kijelentéseket tenne, főleg ha az illető pszichiáter, és kiváltképp, ha a világ egyik legpatinásabb egyetemén hangzanának el ezek a mondatok.

Valószínűleg határokon, sőt kontinenseken átívelő botrány dagadna ebből, s a különböző szakmai szervezetek a világ minden pontján követelnék az illető praktizálási engedélyének visszavonását, valamint a professzionális testületekből történő kizárását, s talán még a pápa is felszólalna az ügyben. 

A fenti beszéd valóban elhangzott a Yale Egyetem orvosi karán, mindössze azzal a különbséggel, hogy feketék helyett fehér emberek főbe lövéséről fantáziált Aruna Khilanani bírósági pszichiáter.

Bár később az egyetem kiadott egy közleményt, amelyben azt írták, hogy a beszédben foglaltak nem egyeznek az intézmény értékeivel, ám komolyabb felháborodást sem Amerikában, sem a nemzetközi színtéren nem keltettek Khilanani gyűlöletkeltő szavai. Sőt a 2021 tavaszán tartott előadás közönségében akadt olyan Yale-en dolgozó pszichológus, aki a New York Times beszámolója szerint abszolút briliánsnak nevezte az elhangzottakat. A lap egy férfit is idézett, aki szerint pozitív értelemben volt megrázó a beszéd, egy fekete nő pedig azt köszönte meg Khilananinak, hogy felerősítette a színesbőrűek hangját.

Figyelemre méltó, hogy a szakmai szervezetek mellett az amerikai vagy a nemzetközi média sem foglalkozott érdemben az indiai származású pszichiáter gyűlöletbeszédével, nem is beszélve arról, hogy esetleg tiltakoztak volna valamilyen módon. Elítélő vagy felháborodott véleménye mindössze néhány egyéni szereplőnek volt. Bár a BNT elnevezésű, fekete tematikájú, kisebb amerikai tévécsatorna készített interjút a pszichiáternővel, komolyabb konfrontáció ennek során sem történt.

A műsorvezető úgy konferálta fel az ominózus beszédét, hogy „néhányan” (!) erőszakosnak és ellenségesnek tekintették azt. A riporter lényegi ellenvetések, sőt szinte közbevetések nélkül hallgatta, ahogy Khilanani a szakzsargon mögé bújva bizonygatta, hogy terápiás céllal beszélt „a tudatalatti negatív érzésekről”, mert szerinte ha nem vagyunk ezek tudatában, az erőszakos cselekménybe fordulhat. továbbá Khilanani azt hangoztatta, hogy metaforikusan beszélt a faji kérdésekkel kapcsolatos frusztrációkról, hogy ily módon férjen hozzá a tudattalan érzelmekhez. Kérdés, hogy a pszichiáternő szinte csöpögő mondataiból mi tekinthető metaforikusnak, vagyis képletesnek, átvitt értelműnek.

Valójában Aruna Khilanai előadásának a többi része is a fehér emberek elleni gyűlöletáradat. 

Egyebek mellett arról beszélt, hogy a fehérek között csak rohadt alma van, s ennek megfelelően néhány éve már szakított is a fehér bőrű barátaival.

 (Utóbbi fél mondat kapcsán is érdemes eljátszani a gondolattal, hogy milyen reakciókat váltott volna ki, ha a fehér szót például feketére cseréljük.)

Bizonyára azt is metaforikusan értette Khilanani, amikor a fehéreket úgy jellemezte, hogy 

Olyan, mintha egy magát szentnek, vagy szuperhősnek gondoló demens, erőszakos ragadozót kérnénk arra, hogy vállaljon felelősséget a tetteiért. Nem fog megtörténni, teljesen lyukacsos az agyuk.

Khilanani egyébként a TikTokon is rendszeresen közöl hasonló témájú videókat. Ezek visszatérő eleme a fehér emberek gyalázása, például olyan általánosító kijelentésekkel, mint 

minden fehér rasszista, és ha valaki közülük mégis kivételnek tekinti magát, az csak további bizonyíték a rasszizmusára.

Borítókép: A Yale Egyetem campusa (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.