Elfogadták az abortusztörvény reformját Spanyolországban

Az új jogszabályok értelmében 16 éves kortól szülői engedély nélkül lehet terhességmegszakítást kérni, a társadalombiztosítás fedezi a fogamzásgátlást, a nők pedig havonta menstruációs szabadnapokat kapnak.

MAGYAR NEMZET
2023. 02. 17. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostantól minden nőnek jár menstruációs szabadnap és 16 éves kortól bárki szabadon kérhet abortuszt Spanyolországban. A parlament csütörtökön végleg elfogadta a 2010-es abortusztörvény reformját, melynek legfontosabb intézkedése, hogy mostantól a 16-17 éves lányok is szülői engedély nélkül kérhetnek terhességmegszakítást. 

A beavatkozás emellett sokkal könnyebben elérhető lesz, ugyanis valamennyi közegészségügyi intézményben el fogják végezni, így a nők mostantól a lakóhelyükhöz legközelebb lévő kórházban is kérhetik annak végrehajtását kötelező gondolkodási idő betartása nélkül.

A törvényt megalkotó egyenlőségi tárca vezetője, Irene Montero arra számít, hogy az új jogszabályok alkalmazásával szemben több helyen is óriási lesz az ellenállás, csakúgy, „mint minden más feminista törvénnyel szemben”. 

Hozzátette, hogy emiatt

itt az ideje keményen együttműködni az autonóm közösségekkel, egészségügyi központokkal és az illetékes hatóságokkal, hogy legyen elegendő személyzet az abortuszok elvégzésére. 

A cél az, hogy a „tiltakozás ellenére be lehessen tartani a törvényt”. 

A miniszter a feminista többség megerősödését ünnepelte, és kiemelte, hogy a reformok révén most már egyetlen nőnek sem kell belehalnia az abortuszba, elérhetőbb lesz a fogamzásgátlás, hogy ne legyen szükség a terhességmegszakításra, valamint megvalósul az átfogó szexuális nevelés is ahhoz, hogy a nők szabadon dönthessenek önmagukról, továbbá szabadok és boldogok legyenek.

Az abortusztörvény egyebek mellett olyan új előírásokat is tartalmaz, mint például a nőknek járó menstruációs szabadnapok, melyeket teljes mértékben az állam finanszíroz majd és amit Európában elsőként Spanyolországban vezetnek be. 

Végül nem korlátozták a havonta kivehető napok számát sem, azt majd a nők aktuális állapota szerint határozzák meg. Ahhoz, hogy valaki kivehesse ezeket a szabadnapokat, nem lesz szükség orvosi diagnózisra. 

Az úgynevezett „menstruációs szegénység” leküzdése érdekében több intézményben ingyenes női higiéniai termékeket osztanak majd ki rendszeresen. A legújabb fogamzásgátló tablettákat pedig ismét a társadalombiztosítás fedezi. A sürgősségi fogamzásgátlókat, melyekért jelenleg 20 eurót kell fizetni a gyógyszertárakban, mostantól ingyen adják az arra kijelölt egészségügyi központokban.

A Néppárt (PP) egyebek mellett „időszerűtlennek, feleslegesnek és intoleránsnak” bélyegezte a törvényt. Képviselőjük, Marta González kiemelte, hogy ellenzik a 16-17 évesek szabad döntését a kérdésben, azt pedig különösen, hogy az abortuszt kérő nők tájékoztatási kötelezettségét is megszüntették. 

A törvény elfogadása előtt a párt vezetője, Alberto Núnez Feijóo hatalmas felzúdulást keltett kijelentésével, miszerint egy nőnek nem lehet alapvető joga az abortusz. Úgy fogalmazott: „Az abortusz egy nő döntése, amit csak a törvényeknek megfelelően lehet elfogadni. Nem tartom alapvető jognak az abortuszt, mert nem szerepel az Emberi jogi egyezményben.”

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.