Heves politikai vitát szült Olaszországban a hét végi hajóbaleset. Vasárnap hajnalban egy migránsokat szállító halászhajó csapódott a sziklákhoz Calabria partjainál, Steccato di Cutro közelében, Crotonétól harminc kilométerre. A hajó kettétört és a mélybe süllyedt.
A legfrissebb sajtóinformációk szerint több mint száz halálos áldozata lehet a tengeri balesetnek, az áldozatok között húsz gyermek is van, köztük egy pár hónapos újszülött és egy ikerpár.
Megrázó jelenetek szemtanúi voltak a vasárnap reggeli órákban a helyszínre érkező Vöröskereszt mentőcsapat tagjai és az olasz parti őrség munkatársai. A hullámok között, illetve a parton élettelen testek tömegét találták.
Az olasz parti őrség jelentése szerint 81 embert sikerült biztonságba helyezni, közülük 21-en súlyos állapotban vannak, kórházi ellátásra szorulnak. A túlélők beszámolója szerint 180-an lehettek a hajón, de vannak, akik azt állítják, hogy több mint 250-en voltak a fedélzeten. Az olasz hatóságok két embercsempészt letartóztattak.
Az Il Giornale napilap szerint nem kizárt, hogy az emberkereskedők a rossz időjárási előrejelzések ellenére tudatosan indították útnak a zsúfolásig megtöltött hajót,
hogy egy esetleges baleset bekövetkezésével az olasz kormányt vádolhassák, amiért megszigorította az életmentő civil hajók tevékenységét a Földközi-tengeren és szigorú migrációs politikát folytat. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök mély fájdalmának adott hangot, egyben súlyos bűncselekménynek nevezte, hogy a hajót a kedvezőtlen időjárási előrejelzések ellenére a vízre engedték. Embertelennek nevezte, hogy az emberkereskedők hamis illúziókkal és a biztos átkelés ígéretével kecsegtetik az afrikai országokból indulókat, és menetjegyre váltják az életüket.
Az emberkereskedők egyre rozogább, egyre veszélyesebb csónakokban indítják útnak a bevándorlókat, miközben milliókat kaszálnak, amit aztán a fegyver- és drogkereskedelemben forgatnak meg – szólt a tragédia felelőseiről Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes.
Úgy fogalmazott, az emberkereskedelem felszámolása, az ártatlan életek megmentése mindenki erkölcsi kötelessége. Giorgia Meloni és Matteo Salvini a továbbiakban azt is hangsúlyozta, hogy a jobbközép koalíciós kormány továbbra is azt az álláspontot vallja, miszerint kizárólag az indulások leállításával lehet megakadályozni a jelenlegihez hasonló baleseteket.
Sergio Mattarella köztársasági elnök az Európai Uniót illette kemény kritikával,
amiért többszöri szorgalmazás ellenére sem vállalt felelősséget a migráció kezeléséért, a Földközi-tengeren zajló emberkereskedelem felszámolásáért, valamint a kiindulási országok fejlesztéséért, hogy a reményvesztett embertömegeknek a jobb élet reményében ne kelljen útra kelniük. Az államfő a nemzetközi közösség összefogását sürgette és a migrációt kiváltó okok – a háborúk, az üldöztetések, a terrorizmus, valamint a szegénység – felszámolását.
A baloldali ellenzéki Demokrata Párt újonnan megválasztott elnöke, Elly Schlein szerint a tengerben meghalt emberek a kormány „embertelen” bevándorlási politikájának áldozatai. A baloldali frakcióvezető európai mentési műveletek létrehozását sürgette a Földközi-tenger azon térségeiben, ahová sem a civil szervezetek, sem az olasz parti őrség nem jut el.
Borítókép: Az olasz Vöröskereszt munkatársai és a parti őrség tagjai a tengerből kiemelt holttestek egyikét készülnek elszállítani a dél-olaszországi Calabria partjainál, Steccato di Cutro közelében (Fotó: MTI/AP/LaPresse/Antonino Durso)