Vasárnap reggel megérkezett a budapesti Liszt Ferenc repülőtérre a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata. A Huba Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoport az egészségügyi szakemberekkel együtt összesen tizennyolc fővel, nyolc keresőkutyával hét embert mentett ki a romok alól Törökországban – adta hírül az MTI.
Az Antakyában öt napig dolgozó csapat két tonna felszereléssel, az isztambuli járattal érkezett. A csoportot a családtagok, a kollégák és a sajtó képviselői mellett a török nagykövetség képviselői fogadták. Pavelcze László, a csapat vezetője, a szeretetszolgálat veszélyhelyzet-kezelési igazgatója elmondta: hét embert sikerült kimenteniük és további öt-hat túlélőről adtak jelzést más csapatoknak. A lehetőségeik viszont már elfogytak – fogalmazott a csoport vezetője. Szerinte
maradt még minimális esély túlélők megtalálására, hiszen lehetnek olyan épületek, amelyek úgy omlottak össze, hogy majdnem légmentesen lezártak részeket, így nem hűlt le teljesen a levegő.
Ha a betondózerekkel nagy odafigyeléssel dolgoznak, hatalmas szerencsével előfordulhat még, hogy tudnak embereket menteni – fűzte hozzá.
A földrengés sok embert nagyon szűk helyekre szorított be, ahol mínusz hét fokos hidegben kellett megvárniuk, míg a mentőcsapatok odaérnek. Eközben naponta négy, öt vagy hat különböző erősségű utórezgés következményeivel is számolni kellett – ismertette Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke. Elmondta:
a körülmények katasztrofálisak, nincs világítás, vízellátás, az emberek tüzet raknak a sarkokon, hogy melegedjenek, és levest főznek, amiből a segítőket is megkínálják. A túlélők sátrakban és mára már üzemanyag nélkül maradt autókban alszanak, kevés a kialakított szálláshely, ahol biztonságosan túlélhetik a hideget.
A szeretetszolgálat elnöke beszélt arról is, hogy eddig tízmillió forint segélyt juttattak el a földrengés károsultjainak, és folytatni szeretnék a programokat. Legközelebb hétfőn indul egy szállítmányuk, ezúttal Szíriába.
Hazajön a Református Szeretetszolgálat is
Magyarországról a szervezet adatai szerint 156 fő utazott Törökországba a földrengés túlélőinek kimentésére, hét szervezet irányítása mellett.
A Református Szeretetszolgálat az MTI-t korábban arról tájékoztatta, hogy első csapata vasárnap este érkezik vissza Budapestre. A hattagú csapat kedden utazott a földrengés sújtotta területre mentőkutyákkal. A szervezet második, 11 tagú csoportja továbbra is kiküldetésben van, és folyamatosan végzi a szolgálatát.
A mentésben részt vett Kulcsár József, a Kulcsár Kutató-Mentő Szolgálat Alapítvány vezetője is Lendon nevű németjuhász kutyájával Hatay tartomány főként szírek által lakott részén. Csak ez a mentőcsapat négy túlélőt mentett ki a romok alól, és Lendon több mint tíz elhunytat is jelzett, akiket a speciális mentők emeltek ki a romok alól – idézte fel Kulcsár József a Pesti Srácoknak.
A Pest Megyei Kutató-Mentőszolgálat munkatársai is hazatértek Törökországból. Húsz fővel és négy mentőkutyával utaztak ki a földrengés sújtotta térségbe, Hatayba. Napokig túlélőket kerestek, éjjel-nappal a bajba jutott embereket mentették. Az elmúlt napok megfeszített munkájáról nyilatkoztak az Indexnek a Liszt Ferenc-repülőtéren. A Pesti Srácoknak azt mondták:
Elfáradtunk testileg és lelkileg, de ma újra elindulnánk, ha úgy hozná a sors.
A Hunor marad
Szombaton több nemzetközi mentőegység bejelentette, hogy a romló biztonsági helyzet miatt felfüggesztik a munkát. A Hunor magyar mentőcsapat jelezte, hogy marad, és a következő napokban is ellátja a felderítési, kutatási és mentési feladatokat.
A katasztrófavédelem vasárnap reggel közölte, hogy a Hunor hatodik napja Antakyában tartózkodó egységéhez még két magyar keresőkutyás csatlakozott. Így most már négy profi keresőkutyával tud váltásban túlélők után kutatni a magyar mentőcsapat. Munkájukat segíti a felderítésben a Budapesti Műszaki Egyetem három építészmérnök statikus szakértője is.
A Hunor éjszaka új munkaterületen dolgozott, egy összeomlott ház liftaknáját derítették fel. A mentőcsapatok ezen a területen csak akkor tudnak dolgozni, amikor a nagy munkagépek leállnak és nem mozgatják a romokat. A beszámolók szerint a kritikus, a katasztrófától számított századik óra után már egyre kevésbé reménykednek a helyiek abban, hogy szeretteik előkerülhetnek, viszont a halottak felkutatása és kiemelése ugyancsak fontos.
Az ENSZ vasárnap reggeli összesítése szerint a földrengés halálos áldozatainak száma meghaladja a 28 ezret Törökországban és Szíriában, és félő, hogy a valós mérleg ennek akár kétszerese is lehet.