Asztalhoz ülnek a nagyhatalmak
– Oroszország és Kína továbbra is eltökélt és elkötelezett egy többpólusú világ mellett, ahol nincsenek hegemóniák – jelentette ki Vang Ji kínai államtanácsos Moszkvában, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott. A látogatásnak erős üzenete van, hiszen Vang Ji éppen egy nappal azután érkezett az orosz fővárosba, hogy Joe Biden amerikai elnök Kijevbe látogatott – írta meg lapunk. A Kreml szerdán megerősítette, hogy moszkvai tartózkodása alatt az államtanácsos Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is tárgyalhat majd.
Hszi Csin-ping legfőbb külügyi tanácsadója a hivatali partnerével folytatott találkozón elmondta: a kínai államfő és Vlagyimir Putyin erőfeszítéseinek köszönhetően a két ország kapcsolata rendkívül dinamikusan fejlődik. Közölte továbbá, hogy a Moszkva és Peking közötti kapcsolatok erősítésén és elmélyítésén fog dolgozni, és arra számít, hogy ma új megállapodások születnek.
Moszkva és Peking kész megvédeni egymás érdekeit a nemzetközi színtéren
– mondta Szergej Lavrov a megbeszélést követően.
Oroszországi látogatását megelőzően Vang Ji európai körutat tett, amelynek állomásaként hazánkat is érintette. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után a kínai államtanácsos hangsúlyozta: Kína és Magyarország szívesen dolgozik együtt más békeszerető országokkal, hogy mihamarabb véget érjen a mostani háborús helyzet. Elmondta, béketárgyalásokat és diplomáciai rendezést sürgetett az ukrajnai háborúban szemben álló felek között.
Peking egyúttal visszautasította azt az amerikai vádat is, miszerint fegyvert szállítana Oroszországnak.
A bukaresti kilencek is összegyűlnek
Mindeközben Joe Biden sem ül tétlenül: mielőtt szerdán hazautazna Washingtonba, még részt vesz a bukaresti kilencek, a NATO keleti szárnyának országaiból álló szövetség találkozóján Varsóban.
Az Egyesült Államok vezetője hétfőn váratlan látogatást tett Kijevben, majd kedden a lengyel fővárosba utazott. Volodimir Zelenszkij ukrán és Andrzej Duda lengyel elnökkel is megbeszélést folytatott, amelyek során megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiáll Ukrajna mellett.
A bukaresti kilencek (B9) együttműködést 2015. november 4-én alapították a román fővárosban, Andrzej Duda és a román államfő, Klaus Johannis kezdeményezésére. A szövetséghez aztán csatlakozott a térség hét további állama: Bulgária, Szlovákia, Csehország, Litvánia, Lettország, Észtország, valamint hazánk is.
Novák Katalin köztársasági elnök a közösségi oldalán azt írta, Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnökkel együtt készült fel a varsói csúcsra, akitől rendszeresen kér tájékoztatást az Ukrajnában dúló háború alakulásáról. Bejegyzésében hozzátette: Magyarország biztonsága a legfontosabb.
A szerdai csúcstalálkozó előtt Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda arról beszélt, a találkozón Biden elnökkel az Egyesült Államok nagyobb jelenlétét fogja sürgetni Európában, a NATO keleti szárnyában, természetesen Ukrajna további támogatása mellett.
A nemzetközi közösség aktivitása nem véletlen, hiszen pénteken lesz egy éve, hogy tart az orosz–ukrán háború.
Az ukrán oktatási minisztérium azt javasolta, hogy minden iskola térjen át a távoktatásra, mivel az egyéves évfordulóhoz közeledve Kijev intenzív orosz támadásoktól tart.