Rekordmagas téli hőmérséklet Európában
Az európai uniós Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálat (Copernicus Climate Change Service) legfrissebb adatai szerint az átlaghőmérséklet 2022 decembere és 2023 februárja között 1,4 Celsius-fokkal volt magasabb az 1991 és 2020 közötti időszak átlagánál az északi féltekén. Ennél melegebbnek csak a 2019/2020-as tél bizonyult.
Februárban Európa keleti és északkeleti részein az átlagosnál jóval magasabb hőmérsékleteket mértek, amit januárban és decemberben komoly hőhullám előzött meg. A rekordmagas téli hőmérsékletet Franciaországtól Magyarországig megtapasztalhatta az európai lakosság, a havazás hiánya a síszezont is negatívan érintette
– áll a klímaváltozási szolgálat jelentésében. Korábban arra is rámutattak, hogy az éghajlatváltozás következtében 2022 nyara volt eddig a legmelegebb Európában.
Folytatódott az enyhe telek sorozata
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) néhány napja szintén rámutatott, hogy hazánkban a 2022/2023-as tél a második legenyhébb volt 1901 óta. Ez egyben azt is jelenti, hogy folytatódott az enyhe telek sorozata, ami hatodik éve tart. Magyarországon a mostani rekordot csak a 2006/2007-es tél döntötte meg.
Az OMSZ adatai szerint országos átlagban az 1991–2020-as átlagnál (0,3 Celsius-fok) 2,7 Celsius-fokkal melegebb volt ebben az évszakban, jelentősebb hideg időszak egyáltalán nem fordult elő.
A nagyon enyhe idő mellett ugyanakkor sok csapadék hullott a télen, az országos átlagos csapadék a normál másfélszerese volt, amivel a kilencedik legcsapadékosabb tél lett a 20. század kezdete óta – tette hozzá az OMSZ.
A rendkívüli időjárás ráadásul nemcsak a síszezont érinti, hanem kockázatot jelent a mezőgazdaság és a vadon élő állatok számára is. A hőmérséklet-emelkedések miatt ugyanis a növények idő előtt elkezdhetnek növekedni, az állatok pedig hamarabb ébredhetnek fel a téli álomból, ám a későbbi hidegfrontok elpusztíthatják őket. – A kis populációkat ezzel a kihalás veszélye fenyegeti – nyilatkozta Tilly Collins, az Imperial College London tudományegyetem Természettudományi Karának munkatársa.