Két és fél tonna uránnak veszett nyoma Líbiában

Két és fél tonna uránnak veszett nyoma a polgárháború sújtotta Líbiában. A hordók később állítólag előkerültek – egy csádi csoport lophatta el annak reményében, hogy fegyver van bennük. Az urán ebben a formában nem alkalmas atomfegyver gyártására, de a megfelelő eljárással veszélyes lehet.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 03. 16. 18:32
A kormányhoz lojális csoportok állásait autóroncsokból rögtönzött barikád védi Fotó: Jetnyak Yeti
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eltűnt tíz hordónyi, mintegy 2,5 tonna természetes urán egy telephelyről Líbiában, ahol a polgárháború 2011-es kitörése óta kaotikus állapotok uralkodnak – közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) csütörtökön, és kifejezte aggályát amiatt, hogy az atomfegyver gyártására alkalmas nyersanyag illetéktelen kezekbe kerül. A bécsi székhelyű NAÜ közleménye szerint a hiányról Rafael Grossi főigazgató tájékoztatta a tagországokat szerdán. A NAÜ ellenőrei egy 2022-ről biztonsági okokból mostanra elhalasztott ellenőrzésben egy nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területen vizsgálódtak. A közleményben viszont nem árulnak el sok részletet, a pontos helyszínt sem.

Kedden az ügynökség biztonsági ellenőrei megállapították, hogy tíz hordónyi, körülbelül 2,5 tonna természetes urán – uránérc-koncentrátum formájában – nincs a korábban bejelentett helyen 

– közölte a NAÜ. Az ügynökség további lépéseket tesz, hogy tisztázza az anyag elszállításának körülményeit – írták. Az, hogy egy nyilvántartott anyagmennyiség hollétéről a NAÜ-nek nincs tudomása, sugárzási, valamint nukleáris biztonsági kockázatot jelenthet – áll a dokumentumban, s hozzáteszik, hogy az ellenőrzőcsoport helyszínre jutásához komplex logisztikára volt szükség.

Csádiak lophatták el

Háled Mahdzsúb, a Halífa Haftar kelet-líbiai hadúr vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg sajtóosztályának vezetője szerint előkerült a tíz hordónyi természetes urán annak a dél-líbiai raktárnak a közelében, ahonnan azt elszállították. Ugyanakkor egy mellékelt videófelvételen munkások 18 hordót számoltak. Mahdzsúb közlése szerint a hordók egy, a csádi határhoz közeli raktárból tűntek el, amelyet a NAÜ tisztségviselői 2020-ban látogattak meg, és vörös viasszal pecsételtek le. Hozzátette: a hordókat a létesítménytől öt kilométerre találták meg. 

A kelet-líbiai tisztségviselő szerint egy csádi csoport lophatta el a hordókat a raktárból abban a reményben, hogy talán fegyvereket vagy lőszert tartalmazhatnak, de aztán otthagyták őket.

A NAÜ egyelőre nem reagált a Mahdzsúb nyilatkozatával kapcsolatos megkeresésekre.

Fegyverré alakítható

A természetes uránt nem lehet azonnal felhasználni energiatermelésre vagy atomfegyvergyártáshoz, mert a dúsítási folyamathoz általában gázzá kell alakítani a fémet, majd a szükséges koncentrációig tovább dúsítani centrifugában. A természetes urán minden tonnája azonban, ha valaki a megfelelő technológiai eszközökkel és erőforrásokkal rendelkezik hozzá, 5,6 kilogramm fegyverminőségű anyaggá alakítható. Ezért fontos megtalálni a hiányzó ércmennyiséget – hangoztatják szakértők.

Moammer Kadhafi néhai líbiai vezető 2003-ban, az Egyesült Államok Irak elleni második háborúja kezdete után jelentette be, hogy országa atomprogramot indít el. Becslések szerint Líbia mintegy ezer tonna uránium-oxid pogácsával rendelkezett. Az ellenőrök 2009-ben az utolsó dúsított uránmennyiséget is eltávolították az országból, de a szóban forgó természetes uránból viszonylag nagy mennyiség maradt Líbiában.

Borítókép: Líbia polgárháborúba süllyedt. (Fotó: Jetnyak Yeti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.