Legálisan árulhat keménydrogokat egy vállalat

Megosztó módszerrel próbálja visszaszorítani Kanada a droghasználatot.

2023. 03. 03. 18:04
Kanada drog
Supervised consumption sites in the DTES give addicts who use fentanyl, opioids, crystal methamphetamine and other drugs a place to use
VANCOUVER, BRITISH COLUMBIA - MAY 05: Medics with the Vancouver Fire Rescue Services attend to a man who overdosed on drugs in the Downtown Eastside (DTES) neighborhood on Thursday, May 5, 2022 in Vancouver, British Columbia. A by stander witnessed the man collapse, then gave him two injections of Naloxone, a medicine that rapidly reverses an opioid overdose, and sent another person to get an oxygen tank from a supervised consumption site. Supervised consumption sites in the DTES give addicts who use fentanyl, opioids, crystal methamphetamine and other drugs a place to use and get harm reduction supplies; clean syringes, alcohol swabs, sterile water, tourniquets, spoons and filters. On April 14, 2016, provincial health officer Dr. Perry Kendall declared a public health emergency under the Public Health Act due to the significant rise in opioid-related overdose deaths reported in B.C. since the beginning of 2016. (Gary Coronado / Los Angeles Times via Getty Images) Fotó: Getty Images/Gary Coronado
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Engedélyt kapott a kanadai Sunshine Earth Labs biotudományi vállalat kokain, MDMA és heroin „legális birtoklására, előállítására, értékesítésére és terjesztésére” – írta közleményében a szervezet, összhangban a kanadai kormány januárban bejelentett törekvéseivel.

Ottawa az év elején – egy hároméves kísérleti projektben – büntetőjogi mentességet hirdetett Brit Columbia tartományában azzal a céllal, hogy „felszámolja a kábítószer-használattal kapcsolatos megbélyegzést, amely visszatartja az embereket attól, hogy segítséget kérjenek”.

Közegészségügyi szakértők, rendőrök és jogvédők is szorgalmazták a dekriminalizálást, mondván, az „a közegészségügyi és közbiztonsági ártalmak csökkentésének egy hatékony módja”. 

Ugyanakkor aláhúzták, hogy ez nem jelent legalizációt, a kábítószer-kereskedelem továbbra is büntetendő lesz, sőt a Sunshine Earth Labs is „csak” tudományos és orvosi céllal értékesíthet kábítószert.

A mentesség értelmében Brit Columbiában – Kanada legnyugatibb tartományában – ezentúl azokat a 18 évesnél idősebb személyeket, akik összesen maximum 2,5 gramm opioidot (heroint, fentanilt), kokaint, metamfetamint vagy MDMA-t (ecstasyt) birtokolnak személyes használatra, nem tartóztathatók le, a kábítószer nem foglalható le és vádemelés sem kezdődhet, helyette csupán tájékoztatást kapnak az egészségügyi és szociális támogatásokról. 

Azonban a nyílt szerhasználat továbbra is tilos lesz.

A projekttel a kormány célja, hogy „kezelje” a több ezer ember halálát okozó opioid-túladagolás okozta válságot. A program ellenzői szerint azonban a dekriminalizálás önmagában nem segít a drogok okozta halálesetek megakadályozásában, az csak hozzáférhetőbbé teszi a szerhasználatot.

Bárhogy csavarják, ez a kokainkereskedelem legalizálása, és ez helytelen

 – fogalmazott Kevin Falcon, a tartományi ellenzék vezetője.

Kanadában a 2016-os közegészségügyi vészhelyzet kihirdetése óta több mint harmincezer túladagolásos haláleset történt, ebből 11 ezer Brit Columbiában. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy az ötmillió lakosú provinciában naponta hat ember hal meg toxikus drogtúladagolás következtében, amely meghaladja a koronavírus-járvány kezdetén mért halálozási arányt.

Néhány jogvédő azt is szorgalmazta, hogy központilag tegyék elérhetővé a „biztonságosabb kábítószer-ellátást” azon szenvedélybetegeknek, akik az utcai szennyezett drogokhoz kapcsolódó halálos mérgezésnek különösen kitettek.

Kanada nincs egyedül a dekriminalizációs törekvéseivel. A tartomány állásfoglalása kiemeli, hogy az Egyesült Államokban (Oregonban), Portugáliában, Uruguayban, Németországban, Litvániában, Ausztráliában, a Cseh Köztársaságban is végrehajtottak már bizonyos dekriminalizációs lépéseket.

A tartományi és a szövetségi kormány azt várja, hogy a költségmegtakarítások révén csökkenjen a büntetés-végrehajtási és igazságszolgáltatási rendszerre nehezedő nyomás. Jó példaként említve Portugáliát, ahol a dekriminalizációt követően az Európai Unió átlaga alá került a szerhasználat és a túladagolás miatti halálozások aránya, és negyven százalékról 15 százalékra csökkent a kábítószer miatt elítélt rabok aránya.

Kanada már 2018-ban országszerte legalizálta a cannabis rekreációs célú használatát a felnőttek számára, amely így a boltban is megvásárolható.

Borítókép: Mentők segítenek egy drogosnak Brit Columbiában (Fotó: Los Angeles Times via Getty Images/Gary Coronado)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.